Gdyby państwo naprawdę wspierało rodziców dzieci niepełnosprawnych, pomogłoby im pracować. Ale państwo, wbrew logice, woli konserwować system niewolniczy. Bardzo kosztowny finansowo i społecznie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego zapowiadały się na rutynową, czysto krajową łomotaninę. Niespodziewanie kryzys krymski nadał im właściwy, europejski wymiar.
Jeśli Zachód nie powstrzyma ambicji Putina, zrobi to sama Rosja. Skorumpowana, słabiutka gospodarczo i uzależniona od surowców, nawet z Krymem nie stanie się imperium.
Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim nie ma specjalnej paniki. Trwa jednak baczna obserwacja, co dzieje się u sąsiada.
W telewizji wyglądało to dość kuriozalnie: emocje, nerwy, chaos, podniesione głosy. Okupujący przez kilka dni Sejm rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi pozwieszanymi z wózków – i premier. Spędzający wśród nich ponad godzinę, ale tylko po to, by wysłuchać pretensji.
Pakiet ministra Arłukowicza, który ma zlikwidować kolejki do specjalistów, zawiera postulaty dość oczywiste i od lat niemożliwe do wprowadzenia, jak choćby wdrożenie uproszczonego trybu przedłużania recept, bez każdorazowej konieczności zapisywania się na wizytę u lekarza.
Za nami polityczny weekend, który mimo nagromadzenia zjazdów, konwencji, przedstawiania list kandydatów i programów okazał się letni.
Barack Obama przyleciał do Europy, by konferować nad wspólnym stanowiskiem Zachodu wobec nowej, agresywnej Rosji.
Stworzyliśmy sprytny (innowacyjny) język, którym obsługujemy stary problem w sposób politycznie, etycznie i konstytucyjnie poprawny. Ktoś w końcu musi pierwszy zmienić styl.
W Polsce jest więcej wykształconych kobiet niż mężczyzn. Dlaczego wciąż nie zarabiają, jak powinny, i nie awansują, jak by mogły?
Jezus Chrystus i Elvis Presley prowadzą przez życie Arkadiusza Kusza. Ostatnio zaprowadzili go do więzienia, ale nie była to daremna ofiara.
Fredrik Erixon, dyrektor europejskiego think tanku ECiPE, o tym, czy z Rosją da się wygrać, walcząc bronią ekonomiczną.
Ukraińska rewolucja to wyzwanie dla polskich firm na tamtym rynku. Ale niektórzy potrafią robić interesy także w zapalnych punktach świata. Kto nie ryzykuje, nie zarabia.
Ogromna kolejka czeka na gminne mieszkania dla najuboższych. Skąd je brać?
Co jest ważniejsze: jedność państwa czy prawo części jego mieszkańców do samostanowienia? W przypadku Krymu Władimir Putin dał jednoznaczną odpowiedź. W sprawie Kosowa też, ale zupełnie inną.
Rozmowa z ekspertami spraw wschodnich Kamilem Całusem i Piotrem Oleksym o mało znanej części Europy: Mołdawii, Naddniestrzu i Gagauzji.
Stambuł wyniósł do władzy Recepa Tayyipa Erdoğana i może mu ją teraz odebrać, szczególnie jeśli partia premiera Turcji przegra tam niedzielne wybory lokalne.
Mieszkańcy Białegostoku wiedzą na pewno, kim nie chcą być – reprezentantami Polski B ani mieszkańcami stolicy rasizmu. A kim są?
Jak to miasto wygląda? Cóż, Białystok jest jak paradny płaszcz dawno temu uszyty, a potem wiele razy poprawiany przez różnych krawców. Jeden coś dodał, drugi ujął, po paru stuleciach zrobiła się patchworkowa peleryna.
Słabnąca PO straci zapewne jesienią władzę w sejmiku podlaskim, ale popierany przez nią Tadeusz Truskolaski pozostaje faworytem wyborów prezydenckich w Białymstoku.
Liczący blisko 300 tys. mieszkańców ośrodek próbuje przekonać, że jest metropolią, w co nie do końca wierzą sami białostoczanie ani tym bardziej reszta Polski. A wiara w tym przypadku ma decydujące znaczenie.
160 lat temu mocarstwa europejskie wypowiedziały Rosji wojnę i na Krymie obnażyły jej zacofanie i słabość.
Rozmowa z prof. Bartoszem Brożkiem, filozofem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o ewolucji języka i intelektualnym bełkocie.
Świat obiegła właśnie informacja o znalezieniu śladów fal grawitacyjnych. Jeśli to doniesienie się potwierdzi – mamy do czynienia z jednym z najdonioślejszych odkryć w fizyce.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Największą przyjemność z oglądania tej surrealistycznej komedii odczują kinofile dobrze zaznajomieni z klimatem złotej epoki Hollywoodu.
Na wystawie zebrano prace polskich artystów powstałe w ostatnich 20 latach, które drażnią naszą wrażliwość, naruszają normy i reguły społeczne.
Spektakl, choć niepozbawiony dłużyzn, intryguje i wciąga.
Forma oscylująca pomiędzy teatrzykiem świetlicowym a kabaretem.
Piękny, świetnie zagrany spektakl.
Ta książka spacer pozwala zatrzymać wzrok na tym, co zwykle mijamy w pośpiechu.
Zbiór słów i zwrotów powszechnie używanych, a więc łatwo rozpoznawalnych.
Czasem za wiele tu patosu, czasem razi modernistyczne zadęcie, przyjemność z lektury można czerpać dopiero, gdy się przebrnie przez pierwszą połowę.
Oryginalne partie mocno wybitej na pierwszy plan gitary.
I czego więcej chcieć?
Płyta jest wszechstronną wizytówką tej jednej z ciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia.
Co gryzie rysownika komiksów, badaczkę literatury i mieszkańców przedwojennej Gdyni?
Film „Noe: Wybrany przez Boga” wejdzie 28 marca do kin w 65 krajach, także w Polsce. A lista nowych adaptacji historii ze Starego i Nowego Testamentu wciąż się wydłuża.
Mamy sporo pisarek już nie tyle emigracyjnych, co raczej pozakrajowych. Czy przewietrzą polską literaturę?
Widzowie „Gry o tron” żartują, że gdyby uśmiercono postać popularnego Tyriona Lannistera, wyszliby z protestem na ulice. Opowieść George’a R.R. Martina śledzą jak żadną inną, czy to z fascynacją, czy z przerażeniem.
Czemu teraz podobają nam się zupełnie inne zawody, niż kiedy byliśmy mali? Czy coś po drodze straciliśmy?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zegarkom w Polsce nie zaszkodziły polityczne afery. Na wschodzie Europy luksusowe czasomierze są dziś przedmiotem kultu, a jeszcze dalej na wschód – wskazówką zmian.
Ustawie o prawie autorskim stuknęło 20 lat. Ale nieformalny obieg treści w internecie podkopał jej znaczenie. Nie jest lepiej niż w czasach chałupniczo przegrywanych kaset.
Rozmowa z szefem kuchni i gwiazdą programów kulinarnych Wojciechem Modestem Amaro o polskim talerzu oraz lodówce biednych i bogatych.
Krajowa polityka powoli odbudowuje się po zniszczeniach wywołanych koniecznością manifestowania jedności wobec konfliktu na Ukrainie.
Największe marzenie setek fotografów wkrótce się ziści i stanie się dla ludzi największym przekleństwem.