Lokum dla najbiedniejszych

Na mieszkaniowym dnie
Ogromna kolejka czeka na gminne mieszkania dla najuboższych. Skąd je brać?
W Warszawie nie buduje sie mieszkań socjalnych. Ich rolę pełnią m.in. lokale pozyskiwane w najbardziej zniszczonych domach. Na fot.: ulica Brzeska na Pradze.
Andrzej Stawiński/Reporter

W Warszawie nie buduje sie mieszkań socjalnych. Ich rolę pełnią m.in. lokale pozyskiwane w najbardziej zniszczonych domach. Na fot.: ulica Brzeska na Pradze.

W Kielcach mieszkanie komunalne dostała niedawno kobieta, która czekała na nie ponad 27 lat. – Nie przychodziła, nie przypominała o sobie. Długość oczekiwania nie jest decydującym kryterium – mówi Marek Klikowicz, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UM Kielce. O pechowej petentce przypomniał dopiero ubiegłoroczny raport NIK („Gospodarowanie lokalami komunalnymi w budynkach mieszkalnych”). Z raportu wynika, że w kolejce po gminne lokum stoi się kawał życia. Najdłużej w Kielcach (20 wniosków złożono ponad 19 lat temu) i w Kutnie (najstarsze wnioski leżakowały 18–19 lat).

Kropla w morzu potrzeb

Zapewnienie dachu nad głową ludziom o niewystarczających dochodach należy do obowiązków gmin. Każda prowadzi własną politykę mieszkaniową. Nie ma chyba dwóch gmin, w których lokale przydzielano by na identycznych zasadach. O stosunku samorządów do mieszkaniowych zobowiązań sporo mówią uchwalone przez nie progi dochodowe.

W Rzeszowie o mieszkanie komunalne mogą się ubiegać rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza minimalnej emerytury (obecnie 844 zł), a w Toruniu – 85 proc. takiej emerytury (717 zł). Instytut Pracy i Spraw Socjalnych podaje, że we wrześniu ubiegłego roku minimum socjalne dla rodziny z dwójką dzieci wynosiło od 846,70 zł do 929,65 zł na osobę.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną