Świat

Rozbiór Włoch

Wenecjanie chcą niezależności. Wenecjanie chcą niezależności. Alessandro Rampazzo/SIPA / EAST NEWS

Gdy w 1859 r. rozpoczęło się jednoczenie Italii, znane stało się powiedzenie: „Stworzyliśmy Włochy. Teraz musimy stworzyć Włochów”. Proces ten wciąż napotyka poważne przeszkody. W piątek zakończyło się internetowe głosowanie w sprawie niepodległości Veneto – regionu, którego stolicą jest Wenecja. Frekwencja wyniosła 73 proc., a za oderwaniem się od Włoch opowiedziało się aż 93 proc. głosujących. To „referendum” oczywiście nie było wiążące, ale wyłoniony 10-osobowy komitet już ogłosił powstanie niezależnej Republiki Weneckiej.

Polityka 13.2014 (2951) z dnia 25.03.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020