G7 + Ławrow

Przywódcy i reprezentanci ponad 50 państw, w tym podróżujący przez tydzień po Europie i Bliskim Wschodzie Barack Obama, ­przewodniczący ChRL Xi Jinping i premier Japonii Shinzō Abe zebrali się w Hadze. Członkowie G7 – a więc bez Rosji – przedyskutowali obecną sytuację Ukrainy, przy okazji Obama spotkał się z Xi, urabiano szefa ­rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, zorganizowano też ważny szczyt japońsko-koreański, jednak głównym pretekstem zbiórki była konferencja o atomowym bezpieczeństwie świata.

Chodzi o to, by w energetyce ­zminimalizować wykorzystanie wysoko wzbogaconego uranu i lepiej chronić cywilne zapasy plutonu, bo oba materiały mogą być wykorzystane bojowo. Od 1993 r. potwierdzono kilkanaście przypadków przemytu materiałów rozszczepialnych i nie mija groźba, że zostaną one np. zdetonowane w zamachu. Nie brakuje analityków kasandrycznie przestrzegających, że w czasie gdy uwaga międzynarodowej opinii publicznej skupiona jest doraźnie na rozmaitych problemach, choćby teraz na Ukrainie, licho nigdy nie zasypia i terroryści nieustannie ­szykują się do ataku.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj