Historia

Zabójczy Krym

Wojna krymska już raz pogrążyła Rosję

„Oblężenie Sewastopola”, obraz Grigoryja Fiodorowicza Szukajewa z 1856 r. „Oblężenie Sewastopola”, obraz Grigoryja Fiodorowicza Szukajewa z 1856 r. AN
160 lat temu mocarstwa europejskie wypowiedziały Rosji wojnę i na Krymie obnażyły jej zacofanie i słabość.
„Szarża lekkiej brygady”, obraz Thomasa Jonesa Barkera z 1877 r.AN „Szarża lekkiej brygady”, obraz Thomasa Jonesa Barkera z 1877 r.

Do lazaretu w wielkiej sali zgromadzeń twierdzy sewastopolskiej wszedł młody oficer artylerii. Ledwie otworzył drzwi, uderzył go duszący zapach krwi z amputowanych kończyn i jęki 40 czy 50 ciężko rannych. Mężczyźni leżeli na podłodze na brudnych siennikach. Oficer wdał się w rozmowę z siedzącym na pryczy starym, wychudzonym żołnierzem: „uśmiechnięty, spojrzeniem zaprosił mnie, abym podszedł (…) fałdy koca zdradzały, że nie ma nogi od uda.

– Sześć dni temu, jak było pierwsze bombardowanie, wycelowałem armatę, a tu jak coś nie palnie mnie w nogę!

Polityka 13.2014 (2951) z dnia 25.03.2014; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabójczy Krym"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020