Kultura

Gotowa na wszystko

Mea pulpa

Joanna Koroniewska Joanna Koroniewska VIPHOTO / EAST NEWS
Oto powrót do radiowej klasyki, czyli literatury w eterze. Od minionego tygodnia w RMF FM Joanna Koroniewska czyta powieść zatytułowaną „Gotowa na wszystko”. Jej bohaterką jest „30-letnia mieszkanka małego miasteczka, rozmarzona, wesoła gaduła”. To cudowny wynalazek. Kobieta, którą można ściszyć w dowolnym momencie.

• Takie sytuacje w szoł biznesie zdarzają się wyjątkowo rzadko. Izabela Trojanowska straciła rolę w sztuce „Randka w ciemno” w Teatrze Palladium. Powodem było to, że – jak twierdził reżyser – Trojanowska się spóźniała i nic nie umiała. Nic nie umiała? Też mi powód! Gdyby potraktować to serio, trzeba by zamknąć wszystkie telewizje.

• To niespotykana wręcz gospodarność. Telewizja Polska rozpoczęła sprzedaż czasu reklamowego przy transmisjach z mundialu w Brazylii. Niestety, wszystkich zainteresowanych szybko ostrzegamy. Jest drogo. Powód jest jeden. Nasi nie grają.

• Wszyscy posępnie twierdzą, że to nie była walka, tylko epitafium. Tomasz Adamek przegrał starcie z Ukraińcem Wiaczesławem Głazkowem. Stawką sukcesu miał być pojedynek z samym Kliczką młodszym. Niestety, Głazkow zrobił z głową Adamka to samo, co Rosja z Krymem. Prawie odłączył ją od reszty.

• Znowu wielkie kłopoty z Agnieszką Kotulanką, znaną szerzej jako Krystyna Lubicz. Scenarzyści serialu „Klan” planują uśmiercić jedną z głównych bohaterek, a powodem ma być jej problem alkoholowy. Tym samym wraca stary problem polskiego filmu: albo pijesz ze wszystkimi, albo z nikim.

• Ruszają nowe sezony skandalizujących reality show, czyli „Miłości na bogato” (Viva Polska) i „Ekipy z Warszawy” (MTV Polska). Sukces poprzednich edycji można skomentować krótko: Polak potrafi. Nawet jak nic nie umie.

• Sukces nowych produkcji stacji TVN. Seriale „Lekarze” i „Przepis na życie” zostały sprzedane do rosyjskiej telewizji. Transakcja może dziwić, szczególnie w kontekście zapowiadanego bojkotu rosyjskiego rynku. Ale każdy, kto widział choć jeden odcinek „Przepisu na życie”, ten wie. To coś gorszego niż bojkot. To kara.

• Po 10 latach telewizja TVN kończy nadawanie serialu zatytułowanego „W11 – Wydział śledczy”. Opowiadał o zagadkach kryminalnych rozwiązywanych przez policję. W role stróżów prawa wcielali się prawdziwi policjanci – zawodowcy, a w role przestępców – amatorzy. Zupełnie odwrotnie niż w życiu.

• Oto pierwsze oznaki brawurowego sukcesu oraz konsekwentnego wizerunku. Małgorzata Rozenek będzie twarzą środków czyszczących Sidolux. Gratulujemy. W takiej kampanii wiarygodna może być tylko osoba z odpowiednią ilością plam na życiorysie.

• To może być moment przełomowy dla polskiego internetu. Powstaje internetowy sitcom zatytułowany „Kumple”, opowiadający o życiu dwóch singli w dużym mieście. W rolach głównych wystąpią Przemysław Cypryański, Joanna Jabłczyńska i Aleksandra Kisio. Jak widać – do stworzenia postaci drugiego kumpla potrzebne były aż dwie kobiety.

• To było wydarzenie najdobitniej pokazujące, do jakiego poziomu degradacji doszedł polski szoł biznes. Wokalistka Honey Skarbek poinformowała publicznie, że od lat zmaga się z chorobą nowotworową. Medialni fachowcy od cudzych intencji szybko zarzucili artystce lans na chorobie. Nienawiść. Najboleśniejsza forma porażki.

• Oto propozycja dla wszystkich pań znużonych codziennością. Na krajowy rynek wkracza Candy Man, kanał erotyczny dla kobiet. 20 proc. zawartości nowej telewizji stanowić będą stosowne filmy. Resztę wypełnią tancerze w różnym stopniu negliżu. Wreszcie jest szansa na program, w którym nie zobaczymy Adama Hofmana.

• Oto tajemnica, którą żyją stołeczne salony. Czy wokalista Piasek był onegdaj w związku z tancerzem i choreografem Pirógiem, czy nie był? Michał Piróg sugeruje tak w swojej książce zatytułowanej „Chcę żyć”. Andrzej Piaseczny, jako że też chce żyć, oczywiście zaprzecza.

• W Teatrze Capitol odbyła się premiera spektaklu Mikołaja Lizuta zatytułowanego „Tamta pani”. Jest to czarna komedia opowiadająca o losach dwóch pracowników prosektorium upojonych alkoholem, przemijaniem i specyficznym sztywnym sąsiedztwem. Autorowi życzymy sukcesu, pomimo iż wyraźnie zmierza do niego po trupach.

Polityka 13.2014 (2951) z dnia 25.03.2014; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Gotowa na wszystko"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną