Kultura

Dialogi polsko-polskie

W teatrze jest o czym rozmawiać

Cezary Kosiński i Jan Englert jako Stanisław Mrożek i Witold Gombrowicz. Cezary Kosiński i Jan Englert jako Stanisław Mrożek i Witold Gombrowicz. Andrzej Wencel
Najciekawsze rozmowy o Polsce toczą się dzisiaj nie w telewizyjnych programach, lecz w teatrze. Wystarczy posłuchać, jak w Narodowym dyskutują Gombrowicz i Mrożek.
Radosław Krzyżowski i Olgierd Łukaszewicz jako Witold Gombrowicz i Stefan Wyszyński.Mieczysław Włodarski/Reporter Radosław Krzyżowski i Olgierd Łukaszewicz jako Witold Gombrowicz i Stefan Wyszyński.

Zapowiedź prezentera brzmiałaby zachęcająco: Dobry wieczór państwu, dzisiaj w naszym studiu gościmy dwóch autorów, którzy przedstawią odmienne poglądy na każdy poruszany temat. Oto Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz! Kłopot byłby jednak taki, że program zdominowałby Witold, podczas gdy autor „Tanga” ograniczałby się do wymownego milczenia.

Tak to mniej więcej wygląda w Teatrze Narodowym w spektaklu „Dowód na istnienie drugiego” autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Kultura; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Dialogi polsko-polskie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020