Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Barbie czytanki

Nowe pisarki – stare schematy

Świat w powieści Michalak przypomina świat Barbie i harlequina, bo wszystkie kobiety mają tu niesamowite spojrzenia, doskonałe włosy i pełne usta. Świat w powieści Michalak przypomina świat Barbie i harlequina, bo wszystkie kobiety mają tu niesamowite spojrzenia, doskonałe włosy i pełne usta. thitimon toyai / PantherMedia
Nowe królowe literatury popularnej Anna Ficner-Ogonowska i Katarzyna Michalak uczą kobiety, jak osiągnąć szczęście. Recepta jest banalna: miłość, tradycja, rodzina, dom z ogrodem, do tego jeszcze udany seks. Za co więc Polki tak regularnie im płacą?
I u Ficner, i u Michalak kobiety mają swoją małą przestrzeń do realizacji siebie: kuchnia, dom, ogród i róże.Maciej Sieńczyk I u Ficner, i u Michalak kobiety mają swoją małą przestrzeń do realizacji siebie: kuchnia, dom, ogród i róże.

Pisarze zawsze się męczyli, próbując opisać szczęście i przede wszystkim człowieka dobrego. Literatura popularna nie ma z tym problemu, tutaj czytelnik nurza się w nieustannym szczęściu. To słowo pada we wszystkich tytułach książek nowej gwiazdy literatury kobiecej Anny Ficner-Ogonowskiej. Zadebiutowała powieścią „Alibi na szczęście”, potem był „Krok do szczęścia”, „Zgoda na szczęście” i specjalne świąteczne „Szczęście w cichą noc”.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Kultura; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Barbie czytanki"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022