Polscy szpiedzy chwycili za pióra

Puenta agenta
Sypnęło książkami pisanymi przez słynnych oficerów wywiadu PRL. Powieści, wywiady rzeki, wspomnienia i reportaże. Praca szpiega wymaga ciszy – dlaczego polscy agenci przestali milczeć?
Zdjęcie z okładki pierwszej książki Mariana Zacharskiego
materiały prasowe

Zdjęcie z okładki pierwszej książki Mariana Zacharskiego

Piszą generałowie i niższe szarże, a nawet ministrowie. Czasem z niewątpliwym talentem; trudno oprzeć się wrażeniu, że przez lata pracy w wywiadzie marnowali czas, skoro ich prawdziwa pasja to pisanie.

Vincent Severski (pseudonim literacki oficera pracującego dla wywiadu PRL i III RP) mówi, że pisanie i czytanie to ważny element pracy w wywiadzie. Trzeba pisać scenariusze przygotowywanych operacji, raporty i analizy. – Na podstawie moich opisów przełożeni musieli wyrobić sobie obraz sytuacji, a więc niejako oczekiwali ode mnie formy literackiej.

Pisanie zawsze przychodziło mu łatwo. Zbigniew Siemiątkowski, wówczas szef UOP, napisał na jednym z raportów Vincenta Severskiego: „Pan się marnuje w wywiadzie, pan powinien powieści pisać”. – Sprawił mi tym ogromną radość – przyznaje były as wywiadu.

Dedykacja od Margaret Thatcher

Vincent Severski, być może idąc za radą swojego szefa, napisał dwie powieści „Nielegalni” i „Niewierni” – obie opisują świat szpiegów. Okazały się bestsellerami. Pracuje nad kolejnymi tomami. Nie nazywa siebie pisarzem, woli określenie autor. Jest autorem wziętym. Chociaż ukrywa prawdziwe nazwisko, chętnie pokazuje się publicznie. Na ostatnich targach książki w stoisku wydawnictwa Czarna Owca na warszawskim Stadionie Narodowym razem z innym słynnym szpiegiem Aleksandrem Makowskim przyciągnęli długą kolejkę czytelników czekających na dedykacje.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną