Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Rock do muzeum!

Co kryje w sobie Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie?

Wizualizacja ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. Wizualizacja ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. Kłaput Project/Muzeum Regionalne w Jarocinie
W Jarocinie rusza Spichlerz Polskiego Rocka, kolejna na świecie placówka pokazująca, że znoszone glany oraz sfatygowane gitary nabrały wartości muzealnej.
Twarzami idei są dzisiaj Paweł „Konjo” Konnak i Krzysztof Skiba. W swoim stylu reklamują oni Muzeum jako „wybitną placówkę metafizyczno-gastronomiczną”.Grażyna Jaworska/Agencja Gazeta Twarzami idei są dzisiaj Paweł „Konjo” Konnak i Krzysztof Skiba. W swoim stylu reklamują oni Muzeum jako „wybitną placówkę metafizyczno-gastronomiczną”.

W połowie XIX w. spichlerz do przechowywania zboża z książęcych pól zbudowała rodzina von Radolin. Po drugiej wojnie światowej budynek przejęła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska. 17 lipca zostanie tam otwarte muzeum o nazwie Spichlerz Polskiego Rocka. Adres: al. Niepodległości, Jarocin.

Pomysł utworzenia takiego muzeum dojrzewał od dawna, nie był jednak starszy ani od słynnych jarocińskich festiwali, ani tym bardziej od poprzedzających je Wielkopolskich Rytmów Młodych. Tradycja i legenda tych wydarzeń wspaniale tworzyły jednak genius loci miejsca predestynowanego do tego, by funkcjonować jako stolica polskiej muzyki rockowej. We wrześniu 2008 r. potwierdziła to jarocińska Rada Miejska, jednogłośnie przyjmując uchwałę, w myśl której „festiwal stanowi wizytówkę miasta”. Do uchwały dołączono rekomendację o potrzebie stworzenia stałego miejsca pod hasłem Centrum Postaw Twórczych i powołania Instytutu Badań nad Kulturą Alternatywną.

Pomysłom i zabiegom patronował ówczesny zastępca burmistrza miasta Robert Kaźmierczak. Po wielu dyskusjach – nierzadko gorących – zdecydowano się na poparcie idei muzeum poświęconego polskiej muzyce rockowej. Kuratorami stałej wystawy zostali znany dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński oraz Robert Jarosz, historyk jarocińskich festiwali. Ekspozycja ma przedstawiać dzieje polskiej muzyki rockowej, począwszy od koncertu grupy Rhythm and Blues z 1959 r. Kuratorzy zaznaczają, że interesuje ich szeroki wachlarz gatunków: rock and roll, rhythm and blues, rock progresywny, blues rock, art rock, rock elektroniczny, punk rock, heavy metal, reggae. Nie idzie jednak o klasyczne muzeum, ale o instytucję, która sama wytwarza wiedzę, stając się ogólnopolskim centrum badań nad rockiem.

– To jest projekt, który ma się stale rozrastać – tłumaczy Kaźmierczak. – Będziemy zbierać eksponaty, prowadzić badania, wydawać płyty i książki. Wyjdziemy na ulice i place, a zwiedzanie rozpocznie się już na dworcowym peronie.

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rock do muzeum!"
Reklama