Violetta Łabanow o edukacji artystycznej w Polsce

Muzyka jak WF
Rozmowa z Violettą Łabanow, klawesynistką Warszawskiej Opery Kameralnej, twórczynią fundacji Muzyka Jest Dla Wszystkich, o tym, co nie gra w muzycznej edukacji.
„ Muzyka przynosi radość i odprężenie, sublimuje nasze emocje, poszerza pole wrażliwości, stymuluje pracę mózgu. Jest też uniwersalnym językiem komunikacji ”.
Leszek Zych/Polityka

„ Muzyka przynosi radość i odprężenie, sublimuje nasze emocje, poszerza pole wrażliwości, stymuluje pracę mózgu. Jest też uniwersalnym językiem komunikacji ”.

Dorota Szwarcman: – Na organizowane przez was koncerty z cyklu Smykofonia, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet niższym, publiczność pcha się drzwiami i oknami.
Violetta Łabanow: – To nas bardzo cieszy. Co więcej, w wielu miastach podobne inicjatywy powstają już jak grzyby po deszczu. Udało się wywołać zainteresowanie i potrzebę społeczną. Wielką rolę odegrały tu portale parentingowe, informujące o Smykofonii i o pożytkach z umuzykalnienia dzieci.

Jakie to są pożytki?
Muzyka przynosi radość i odprężenie, sublimuje nasze emocje, poszerza pole wrażliwości, stymuluje pracę mózgu. Jest też uniwersalnym językiem komunikacji. Badania naukowe ostatnich lat potwierdzają, że praktyka muzyczna, zwłaszcza w dzieciństwie, ma wielki pozytywny wpływ na ogólny rozwój człowieka, na jego sukcesy życiowe, a nawet na kondycję psychofizyczną w wieku podeszłym. Dzieci grające na instrumentach osiągają lepsze wyniki w nauce, zwłaszcza języków obcych, a poprzez granie w zespołach uczą się współpracy w grupie. Z tych właśnie powodów zajęcia muzyczne, podobnie jak WF, są obecne we wszystkich systemach edukacyjnych na świecie.

U nas teoretycznie też. W praktyce to wygląda inaczej.
Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi na Smykofonię, wiedzą już o korzyściach, jakie daje ich dzieciom muzyka.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj