Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Muzyka popularna – Polska

HITY 2014. Muzyka popularna – Polska

Pablopavo, „Tylko” Pablopavo, „Tylko” materiały prasowe
Orkiestra Naxos, „Podróż dookoła mózgu”materiały prasowe Orkiestra Naxos, „Podróż dookoła mózgu”
Kroke, „Ten”materiały prasowe Kroke, „Ten”

1.

Pablopavo dwie płyty – solowa („Tylko”) i z zespołem Ludziki („Polor”), wyd. Karrot Komando. Paweł Sołtys potwierdza, że jest autorem tekstów, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jako niezależna od muzyki poezja. Wydarzenie roku.

2.

Orkiestra Naxos, „Podróż dookoła mózgu”, Warner. Międzynarodowy zespół Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa wydał wybitną płytę etnojazzową, ale równie dobrze wypada na żywo (vide listopadowy koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach Jazz Jamboree).

3.

Fisz Emade Tworzywo, „Mamut”, Art2 Music/Agora. Z jednej strony powrót do mocnego hip-hopu, z drugiej – czysto autorskie, niepowtarzalne pomysły kompozycyjno-aranżacyjne Emadego tudzież świetne teksty i głos Fisza.

4.

Kroke, „Ten”, Universal. Płyta krakowskiego tria, wciąż lepiej znanego za granicą niż w kraju, odtwarza znane z poprzednich dokonań klimaty, ale zwraca uwagę jej niezwykła różnorodność. Nie trzeba być fanem world music, by się tym zachwycić.

5.

„Nowe sytuacje”, Pomaton/Warner. Rekonstrukcja debiutanckiego albumu Republiki dokonana przez dawnych członków zespołu i trójkę wokalistów – Tymona Tymańskiego, Piotra Roguckiego, Jacka Szymkiewicza. Równie ważne jak płyta są ekstatycznie zagrane koncerty.

6.

Dr Misio, „Pogo”, Universal. Znakomity wokal Arka Jakubika (tak samo na płycie, jak i na koncertach), bezkompromisowe teksty Marcina Świetlickiego i Krzysztofa Vargi. Punk’s not dead!

7.

Pustki, „Safari”, Art2. Jest bardziej popowo, bardziej melodyjnie i bardziej energetycznie niż na poprzednich płytach zespołu Basi Wrońskiej i Radka Łukasiewicza. Efekt – najlepszy album w dorobku.

8.

Skalpel, „Transit”, PlugAudio. Po 10-letniej przerwie nowy album wrocławskiego duetu z intrygującą mozaiką neojazzu, etno i elektroniki. Fani odetchnęli z ulgą, bo Skalpel w zdecydowanie wysokiej formie.

9.

Curly Heads, „Ruby Dress Skinny Dog”, Sony. Dawid Podsiadło z kolegami atakuje żywiołowym rock’n’rollem. Mistrzowskiemu wokalowi towarzyszy świetna praca instrumentalistów. Plus za koleżeńską lojalność.

10.

Błażej Król, „Nielot”, Thin Man Records. Piosenka autorska w nowej formule. Solowy debiut Króla to mieszanka muzycznych estetyk i wysokiego lotu teksty. Oby tak dalej!

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka popularna – Polska"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną