Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Chopin, Chopin, Chopin

Polscy pianiści przed XVII Konkursem Chopinowskim

Krystian Zimerman, zwycięzca w konkursie chopinowskim w 1975 r. Krystian Zimerman, zwycięzca w konkursie chopinowskim w 1975 r. Felix Broede/Deutsche Grammophon
Przed nami tegoroczny XVII Konkurs Chopinowski. O naszych szansach trudno dziś orzekać. Pamiętajmy jednak, że polski pianista to nie zawsze chopinista.
Rafał Blechacz, zwycięzca w konkursie chopinowskim w 2005 r.Felix Broede/Deutsche Grammophon Rafał Blechacz, zwycięzca w konkursie chopinowskim w 2005 r.

Polscy pianiści rzadko otrzymują główne laury na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W ciągu ostatniego półwiecza było ich tylko dwóch: Krystian Zimerman w 1975 r. i Rafał Blechacz w 2005 r. W pozostałych latach albo otrzymywali dalsze – trzecią, piątą, szóstą nagrodę, albo zaledwie wyróżnienie.

Gdy prześledzimy całą historię konkursów chopinowskich, widzimy, że poza dwiema powojennymi edycjami, kiedy to wygrali Polacy – w 1949 r.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Chopin, Chopin, Chopin"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022