Lidia Grychtołówna, laureatka konkursu chopinowskiego z 1955 r., a dziś najstarsza koncertująca pianistka w Europie, obchodzi 18 lipca 95. urodziny.
Kolejna płyta zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 2015 r. odbiega od poprzednich.
XVIII Konkurs Chopinowski był inny niż poprzednie. I to nie tylko z powodu rocznego odsunięcia w czasie.
Cztery etapy rywalizacji z rosnącymi emocjami, wyjątkowym jury i pianistami z całego świata – krótki przewodnik po Konkursie Chopinowskim.
Na zbliżającym się 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda im. Henryka Rewkiewicza. Niewiele osób wie, kim jest jej patron. A bez niego konkurs w ogóle mógłby nie powstać.
Informacja o przełożeniu największej tegorocznej polskiej imprezy w dziedzinie muzyki poważnej była do przewidzenia. Zorganizowanie jej jest nawet za kilka miesięcy niemożliwe.
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych doczekał się rozgłosu z powodu wybuczenia listu Jarosława Kaczyńskiego, odczytanego przez ministra Piotra Glińskiego. Ale nie dlatego przecież był ważny.
Pod wieloma względami, przede wszystkim jeśli chodzi o skład jury i obecność konkursu w świecie, 17. Konkurs Chopinowski odróżniał się od wszystkich poprzednich. Choć ostateczny werdykt można nazwać bezpiecznym.
Z muzyką Chopina jest jak z dzieckiem: trzeba się o nią stale troszczyć, ale w zamian dostarcza ci wciąż nowych wrażeń – mówi nam chiński pianista Yundi Li, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku i juror tegorocznej edycji, która rozpocznie się 1 października.
Każdy z pianistów ma do przedstawienia około trzech godzin muzyki Chopina.