Kultura

20 zapowiedzi na 2015

Co będzie słychać w kulturze w 2015 r.?

„Ida” Pawła Pawlikowskiego „Ida” Pawła Pawlikowskiego Solopan
EAST NEWS

Masłowska znów sfilmowana
Filmowa wersja głośnego i nagradzanego spektaklu TR Warszawa „Między nami dobrze jest”, sztuki Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny. Opis polskiej świadomości poprzez konwencje językowe, jakich na co dzień używamy. Straszno, śmieszno i w doborowej obsadzie, na czele z Danutą Szaflarską.
→ Premiera 9 stycznia

Szansa na Oscara?
Jeszcze nigdy nie udało się Polakom wygrać Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Przed „Idą” Pawła Pawlikowskiego duża szansa, by przełamać niekorzystny bilans (dziewięć nominacji – ani jednej statuetki). Najsilniejszym rywalem będzie rosyjski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa.
→ Ogłoszenie nominacji: 15 stycznia

Dylan w standardach
Na kolejnej płycie „Shadows in the Night” Bob Dylan zamierza wielkie standardy muzyki rozrywkowej, zwykle grywane z akompaniamentem orkiestr, przedstawić w wykonaniach małego, kilkuosobowego składu, bez smyczków, sekcji dętych czy chórków. Tak jak to zrobił ze znanym już „Full Moon and Empty Arms” z repertuaru Franka Sinatry.
→ Premiera 3 lutego

Ciało w Berlinie?
Nowy film Małgorzaty Szumowskiej „Ciało”, ze znakomitymi kreacjami Janusza Gajosa i Mai Ostaszewskiej, ponoć jako jedyna fabuła z Polski zainteresował selekcjonerów berlińskiego festiwalu. Ironiczny dramat metafizyczny poświęcony duchom będzie więc naszą nadzieją na sukcesy rodzimego kina w nadchodzącym sezonie.
→ Berlinale: 5–15 lutego

Jak niedola, to do Saula
Dwa fakty czynią z serialu stacji AMC „Better Call Saul” jedną z najbardziej wyczekiwanych premier roku.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "20 zapowiedzi na 2015"
Reklama