Kultura

Zmarł Stanisław Barańczak

Stanisław Barańczak (1946–2014) Stanisław Barańczak (1946–2014) Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Badacz literatury, poeta i tłumacz, zmarł w piątek w swoim domu na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat.

O śmierci Stanisława Barańczaka (rocznik 1946) poinformowała Gazeta Wyborcza. Był jednym z członków-założycieli Komitetu Obrony Robotników. Barańczak ukończył polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pracował później jako wykładowca.

Współtwórca Nowej Fali

W 1968 r. ukazał się jego pierwszy tomik wierszy zatytułowany „Korekta twarzy”. Był uznawany za jednego z czołowych poetów pokolenia tzw. Nowej Fali. Jest autorem manifestu pokoleniowego pisarzy, którzy debiutowali po 1968. Barańczak wraz z Ryszardem Krynickim należeli do grupy „Próby” stanowiącej „lingwistyczny odłam” pokolenia’68.

Opublikował tomiki wierszy: „Jednym tchem” (1970), „Dziennik poranny” (1972), „Ja wiem, że to niesłuszne” (1977), „Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu” (1980).

Zasłynął też cyklem „Książki najgorsze”, w którym złośliwie opisywał, jak sam powiedział po latach: „grafomańską florę literacką PRL-u pompowanych ekstra przydziałami papieru i politycznym wsparciem ówczesnych decydentów”.

Barańczak opozycjonista

W czasach PRL zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1976 r. był wśród współzałożycieli KOR. Podpisał się też pod tzw. „Listem 59” – proteście intelektualistów przeciwko poprawkom do Konstytucji PRL, które ograniczały suwerenność Polski. Od 1977 r. Barańczaka objął zakaz druku i w tym roku został też dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W 1980 r., dzięki interwencji „Solidarności”, Barańczak odzyskał swoje stanowisko na Uniwersytecie w Poznaniu.

W marcu 1981 roku Barańczak wyjechał do USA z wykładami o literaturze polskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostał tam i na wydziale slawistyki Harvard University w Cambridge wykładał literaturę polską. W latach 90. ukazały się jego kolejne tomiki wierszy – „Podróż zimowa” (1994) i „Chirurgiczna precyzja” (1998) – tom, który przyniósł autorowi literacką nagrodę NIKE w 1999 roku.

Jego rodzona siostra to pisarka Małgorzata Musierowicz, autorka cyklu powieści „Jeżycjada”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną