Kultura

Dzielenie przez dwa

Dwie kultury III RP

Jeżeli pozostaniemy społeczeństwem dwóch kultur, jeśli rozłam będzie się powiększać, niewykluczone, że w przyszłości zaczniemy mówić różnymi językami. Jeżeli pozostaniemy społeczeństwem dwóch kultur, jeśli rozłam będzie się powiększać, niewykluczone, że w przyszłości zaczniemy mówić różnymi językami. Mirosław Gryń / Polityka
Polityka niebezpiecznie zawładnęła sztuką. Stajemy się coraz bardziej państwem dwóch kultur. Już dziś oznacza to różne języki, różnych bohaterów, nawet rozbieżne kanony lektur.
Czy żyjemy już w państwie dwóch kultur, jak sugerują niektórzy analitycy zjawisk społecznych? Z pewnością pęknięcie się powiększa.Mirosław Gryń/Polityka Czy żyjemy już w państwie dwóch kultur, jak sugerują niektórzy analitycy zjawisk społecznych? Z pewnością pęknięcie się powiększa.

Drodzy artyści, uważajcie, co i gdzie mówicie. Wszystko może być bowiem spożytkowane politycznie, zgodnie z waszymi intencjami, ale też wbrew. Bożena Dykiel wypowiedziała się ostatnio krytycznie o prezydenturze Bronisława Komorowskiego, do czego oczywiście miała prawo (niezbywalne prawo, jak kiedyś mówiono), ale jej wypowiedź natychmiast została zauważona i doceniona przez prasę prawicową. Nie wiemy, jakie naprawdę poglądy ma świetna aktorka i czy chciałaby należeć do jednego z dwóch politycznych obozów, ale prawdopodobnie tak się stanie.

Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama