Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Paczka popularnych

Komiksowy wszechświat wytwórni Marvel

Bohaterowie głównych produkcji Marvel Cinematic Universe Bohaterowie głównych produkcji Marvel Cinematic Universe Columbia Pictures/Everett Collection
Filmy ze świata Marvela zarobiły dotąd grubo ponad 8 mld dol., co czyni je najbardziej dochodową franczyzą w historii kina. Nieźle jak na firmę, która w 1996 r. była bankrutem.
Ant-Man (człowiek-mrówka) to heros w Polsce jeszcze nieznany.Marvel Ant-Man (człowiek-mrówka) to heros w Polsce jeszcze nieznany.

Stan na dzisiaj: wyprodukowanych 11 filmów, oszałamiająca średnia blisko 800 mln dol. przychodu na tytuł. Do tego aż trzy pozycje w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych produkcji kinowych w historii. Plany Marvel Cinematic Universe (Kinowe Uniwersum Marvela, w skrócie nazywane MCU) obejmują zaś drugie tyle premier, z najbliższą, „Ant-Manem”, lada dzień, a najodleglejszą – „Inhumans” – w lipcu 2019 r. Dorzućmy do tego trzy już emitowane seriale i kolejne cztery w drodze, komiksy i kilka filmów krótkometrażowych. W pamięci zaś powinniśmy mieć fakt, że rok 2019 nie będzie stanowił zamknięcia tej opowieści, a jedynie kolejny jej etap.

Siatka herosów

We wciąż powszechnie obowiązującym w Hollywood modelu kręci się film – jak w wypadku „Terminatora” czy „Szybkich i wściekłych” – a jeżeli ten odniesie sukces kasowy, myśli się o kontynuacji opowieści. Albo według wcześniejszego planu, albo naprędce wymyślając kolejne przygody tych samych bohaterów. Efekt to w zasadzie coś bardziej w stylu kinowego serialu, gdzie cała historia rozwija się na jednej osi, a choć część obsady może się zmieniać, kluczowi bohaterowi powracają – przykładem „Piraci z Karaibów” czy „Indiana Jones”. Tymczasem uniwersum Marvela to siatka. Wprawdzie składają się na nie również mniejsze serie, jak trzy filmy z cyklu „Iron Man” czy „Thor” i „Thor: Mroczny świat”, gdzie poszczególni bohaterowie w pojedynkę załatwiają swoje sprawy, jednak od czasu do czasu wszyscy spotykają się w fabułach-węzłach, jak „Avengers” i „Avengers: Czas Ultrona”, by wspólnie zmierzyć się z wyjątkowo groźnym przeciwnikiem.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Paczka popularnych"
Reklama