Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Ruszyła Maszyna

Brazylijczycy świętują 100 rocznicę urodzin Tadeusza Kantora

Fragment przygotowanej w Brazylii wystawy „Maszyna Tadeusz Kantor”. Fragment przygotowanej w Brazylii wystawy „Maszyna Tadeusz Kantor”. Alexandre Nunis
Setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora najbardziej okazale obchodzona jest po drugiej stronie równika, w São Paulo.
Organizatorom z São Paulo tak zależało na tej ekspozycji, że sporą część kosztów wzięli na swoje barki, inwestując w ten projekt – jak się szacuje – ok. 2 mln zł.Alexandre Nunis Organizatorom z São Paulo tak zależało na tej ekspozycji, że sporą część kosztów wzięli na swoje barki, inwestując w ten projekt – jak się szacuje – ok. 2 mln zł.

Pomysł, by na świętowanie Kantora wybrać brazylijskie miasto, wydaje się na pierwszy rzut oka podszyty absurdem tak silnie, jak niektóre z artystycznych działań samego artysty. Jeżeli już za granicą, to może raczej we Francji, w Niemczech czy we Włoszech, a więc w krajach, gdzie artysta najczęściej gościł za życia ze swą sztuką i spektaklami? O Polsce w każdym razie możemy zapomnieć, bo jakoś żadnej poważnej instytucji kulturalnej nie przyszło do głowy, by uhonorować Kantora w sposób kompleksowy i z podobnym co Brazylijczycy rozmachem.

Polityka 35.2015 (3024) z dnia 25.08.2015; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Ruszyła Maszyna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >