„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Farbowany orzeł

Patriotyzm w sztuce: kicz, patos, pouczanie

„Solidarność” Piotra Uklańskiego – ujęcie drugie, gdy tłum uformowany w słynny napis zaczyna się rozchodzić. „Solidarność” Piotra Uklańskiego – ujęcie drugie, gdy tłum uformowany w słynny napis zaczyna się rozchodzić. Piotr Uklański
Patriotyzm znów stał się atrakcyjny dla współczesnej sztuki. Tyle że gdy tylko uwolnić tę tematykę od kiczu i patosu, natychmiast popada w natrętne pouczanie.
Polska jako bezgłowa maciora do wydojenia – obraz The Krasnals.The Krasnals Polska jako bezgłowa maciora do wydojenia – obraz The Krasnals.

W minionych latach królowała w Polsce sztuka snująca się niespiesznie pomiędzy problemami gender a szukaniem sensu życia. Twórcy woleli wsłuchiwać się w odgłosy własnej duszy niż w zgiełk stadionów i szum manifestacji. Pytanie, co znaczy „być Polakiem”, zostało w społeczno-politycznym dyskursie wyparte przez inne – co oznacza „być prawdziwym Polakiem”, a to raczej zniechęcało artystów do mieszania się w ideologiczne spory.

Polityka 37.2015 (3026) z dnia 08.09.2015; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Farbowany orzeł"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021