Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej ze Złotymi Lwami

Małgorzata Szumowska Małgorzata Szumowska Jacek Dominski/REPORTER / EAST NEWS
Główną nagrodą – Złotymi Lwami – na 40. jubileuszowym Festiwalu Filmowym w Gdyni uhonorowano „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.

Reżyserka Małgorzata Szumowska do nagród, które otrzymała za „Body/Ciało” – m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale – może doliczyć najważniejszą nagrodę festiwalu w Gdyni. Drugą nagrodę, Srebrne Lwy, za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” otrzymał Janusz Majewski. Odbierając nagrodę w Teatrze Muzycznym, 84-letni reżyser skierował do wszystkich twórców przesłanie: „Ja rozumiem, że was fascynuje cierpienie, ból żywota tego świata, problemy różne. Ale czasem naprawdę warto iść po słonecznej stronie ulicy”.

W tym roku ceremonia wręczenia nagród odbyła się w krótszej i skromniejszej formie z powodu śmierci Marcina Wrony, reżysera filmu „Demon”. Film został pokazany w Konkursie Głównym festiwalu. Nie było czerwonego dywanu i bogatej oprawy muzycznej. Tylko na początku gali Stanisława Celińska zaśpiewała „Naprawdę jaki jesteś, nie wie nikt…” i zadedykowała tę piosenkę właśnie Marcinowi Wronie. Większość publiczności na znak żałoby miała wpięte w garderobę czarne wstążki.

Wielki wygrany „Intruz”

Nagrodę za główną rolę kobiecą jury przyznało Agnieszce Grochowskiej za rolę w „Obcym niebie”. W tym roku przyznano dwie nagrody ex aequo w kategorii „główna rola męska”. Krzysztof Stroiński został wyróżniony za kreację w filmie „Anatomii zła”, a Janusz Gajos za rolę w „Body/Ciało”.

Wielkim zwycięzcą festiwalu okazał się Magnus von Horn, który został nagrodzony w aż dwóch kategoriach – za reżyserię i scenariusz filmu „Intruz”. Szwed jest absolwentem łódzkiej filmówki. Nagrodzony film zrealizował w koprodukcji polsko-szwedzkiej.

Nagrodę w kategorii „najlepszy debiut filmowy” odebrała Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”. A za profesjonalny debiut aktorski nagrodzona została Justyna Suwała za rolę w „Body/Ciało”. Jury doceniło też Marię Semotiuk – za drugoplanową rolę kobiecą w „Letnim przesileniu”. Oraz Wojciecha Pszoniaka – za drugoplanową rolę męską w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Platynowe Lwy

Platynowe Lwy za całokształt twórczości przyznano Tadeuszowi Chmielewskiemu, autorowi m.in. filmów „Nie lubię poniedziałku” i „Jak rozpętałem II wojnę światową”. „Rozumiem, że oklaski są za to, że nie przewróciłem się na tej śliskiej podłodze. Żona odebrała kilka dni temu telefon i mówi, że mam jakąś nagrodę w Gdyni. A ja na to: ale kochana, przecież ja od 30 lat nie miałem filmu w Gdyni. Uwielbiam to miasto, to prawdziwa winda do nieba” – mówił reżyser.

Nagrodę Specjalną „za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela” za film „11 minut” jury konkursu głównego przyznało Jerzemu Skolimowskiemu.

Za zdjęcia doceniono Jerzego Zielińskiego („Letnie przesilenie”), za muzykę Pawła Mykietyna („11 minut”), za scenografię Jagnę Janicką („Hiszpanka”). Nagrody zdobyli też: za dźwięk Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński („Body/Ciało”), za montaż Agnieszka Glińska (za dwa filmy: „11 minut” i „Intruz”), za charakteryzację Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek („Córki dancingu”), za kostiumy Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch („Hiszpanka”).

Złoty Pazur

W trakcie gali wyłoniono również laureata konkursu „Inne Spojrzenie”. Główną nagrodę, Złoty Pazur, otrzymał reżyser Mariusz Grzegorzek za film „Śpiewający obrusik”.

Grzegorzek, rektor łódzkiej szkoły filmowej, odbierając w Gdyni nagrodę, zwrócił się ze sceny do filmowego środowiska: „Wydaje mi się, że jest rzeczą niezwykle istotną dla nas wszystkich, aby pamiętać o tym, że robienie filmów to rzecz niezwykle trudna, wyczerpująca i wymagająca od nas ogromnej ilości energii. (…) Jest, czy powinno być, aktem oczyszczającym, aktem bolesnym, ale jednocześnie pozwalającym oczyścić swoją duszę i swoje serce. No bo w końcu jesteśmy przecież, czy też próbujemy być, artystami. (…) Myślę, że w tym momencie szczególnie ważne jest to, żeby powiedzieć sobie, że jesteśmy częścią jakiejś wspólnoty, wielkiej rodziny filmowców – różnych branż, różnych aktywności” – powiedział, nawiązując do śmierci Marcina Wrony.

Nagrody zostały przyznane przez międzynarodowe Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Allana Starskiego, scenografa. Oto jury Konkursu Głównego: Jolanta Dylewska (operator filmowy, dokumentalista), Anna Kazejak-Dawid (reżyser, scenarzysta), Grażyna Szapołowska (aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna), Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Anna B. Sheppard (kostiumograf, kompozytor, producent muzyczny), Waldemar Krzystek (reżyser, scenarzysta), Krzysztof Rak (producent, scenarzysta), Michał Żarnecki (reżyser dźwięku).

*

Laureaci 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Wielka Nagroda Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu: „Body/Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska; prod. Jacek Drosio

Srebrne Lwy
„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, reż. Janusz Majewski; prod. Włodzimierz Niderhaus

Nagroda Specjalna Jury 
Za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela „11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski, prod. Ewa Piaskowska


Nagrody indywidualne:

Nagroda za najlepszą reżyserię
Magnus von Horn („Intruz”)

Najlepszy scenariusz
Magnus von Horn („Intruz”)

Nagroda za główną rolę kobiecą
Agnieszka Grochowska („Obce niebo”)

Nagroda za główną rolę męską
Krzysztof Stroiński („Anatomia zła”) oraz Janusz Gajos („Body/Ciało”)

Nagroda za debiut reżyserski
Agnieszka Smoczyńska („Córki Dancingu”)

Nagroda za profesjonalny debiut aktorski
Justyna Suwała („Body/Ciało”)

Nagroda za zdjęcia
Jerzy Zieliński („Letnie przesilenie”)

Nagroda za muzykę
Paweł Mykietyn („11 minut”)

Nagroda za scenografię
Jagna Janicka („Hiszpanka”)

Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
Maria Semotiuk („Letnie przesilenie”)

Nagroda za drugoplanową rolę męską
Wojciech Pszoniak („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”)

Nagroda za dźwięk
Marcin Jachyra, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński („Body/Ciało”)

Nagroda za montaż
Agnieszka Glińska („11 minut”, „Intruz”)

Nagroda za charakteryzację
Janusz Kaleja, Tomasz Matraszek („Córki Dancingu”)

Nagroda za kostiumy
Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch („Hiszpanka”)

Konkurs Inne Spojrzenie:

Złoty Pazur dla najlepszego filmu Konkursu Inne Spojrzenie
„Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek, prod. Marcin Malatyński

Wyróżnienie
Kuba Czekaj („Baby Bump”)

Nagroda Platynowe Lwy w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego
Tadeusz Chmielewski

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną