Kultura

Nowa archeologia narodowa

Historyczna prawda ukryta w grobach: kto i dlaczego jej teraz poszukuje

Powrót do piekła przeszłości w „Pokłosiu” (na fot. Maciej Stuhr) Powrót do piekła przeszłości w „Pokłosiu” (na fot. Maciej Stuhr) Marcin Makowski/Makufly
„Powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano” – pisał francuski filozof Gilles Deleuze. Co znajduje potwierdzenie dzisiaj w Polsce.
Istotny rekwizyt - koparka w filmie „Demon”Kino Świat Istotny rekwizyt - koparka w filmie „Demon”

Pierwszym rzucającym się w oczy rekwizytem pojawiającym się w filmie Marcina Wrony „Demon” jest koparka. Pozostaje dłużej w kadrze, byśmy nie mieli wątpliwości, że jej obecność nie jest tutaj przypadkowa. Co wkrótce się okaże – kiedy czerpak natrafi na niezidentyfikowane szczątki ludzkie. Odkrycie sprawi, iż wesele, które za chwilę ma się rozpocząć w starym domu, podarowanym w prezencie młodej parze, zamieni się w stypę. Przypomnijmy tylko – bo film był już szeroko omawiany w chwili premiery – że w przypadkowo odkrytym dole znajdowały się szczątki Żydówki zamordowanej w tajemniczych okolicznościach i zapomnianej przez miejscową ludność.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa archeologia narodowa"

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019