TOP 7 ksiąg „Tytusa, Romka i A’Tomka”
Przy okazji wystawy „Papcio Chmiel i jego podopieczni” Henryka Jerzego Chmielewskiego przypominamy najciekawsze księgi „Tytusa Romka i A’Tomka” – o uczłowieczanym szympansie, który wciąż przeżywa nowe przygody.
Papcio Chmiel i Tytus de ZOO
Z archiwum Artysty/Materiały prasowe Muzeum Karykatury

Papcio Chmiel i Tytus de ZOO

Do końca lutego 2016 r. w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipńskiego możemy oglądać wystawę prac Henryka Jerzego Chmielewskiego „Papcio Chmiel i jego podopieczni”. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć na żywo oryginale plansze i rysunki ojca „Tytusa Romka i A’Tomka”, które w ostatnich latach osiągają na aukcjach zawrotne ceny.

Miejsce 1: Księga: IX, Tytus na Dzikim Zachodzie
Chociaż całej serii przygód trójki harcerzy przyświecało hasło „bawiąc, uczyć”, to paradoksalnie w najciekawszej księdze „Tytusa” nie znajdziemy zbyt wielu walorów edukacyjnych, za to mnóstwo świetnej rozrywki. Chyba że za wspomniane walory uznamy zasugerowanie młodym czytelnikom fikcyjności oraz umowności świata przedstawionego w komiksach i filmach.

Tak czy inaczej „Tytus na Dzikim Zachodzie” to western postmodernistyczny. Bohaterowie wskakują do filmu i wyskakują z niego, za każdym razem zmieniając jego fabułę. Wyprowadzają w pole Indian, grając na harmonijce „poleczkę z Opoczna”, a w swoim amerykańskim życiu Tytus gra skrajnie różne role: raz jest rewolwerowcem, raz kapitalistą prowadzącym kopalnię zegarków (tak, to nie błąd).

Z tejże księgi, malowanej w nastrojowej, pomarańczowo-fioletowej tonacji, pochodzi jeden ze słynniejszych kadrów autorstwa Papcia – scena napadu na bank w Pif-Paf City, gdzie na pierwszym planie widzimy szeryfa bez twarzy, a w pustym miejscu znajduje się napis „Tu wklej swoją fotografię”.

Tytus Romek i A'Tomek, Księga IX, 1974 r.
wydruk, strona 12/Polityka

Tytus Romek i A'Tomek, Księga IX, 1974 r.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną