Kultura

Bogiem a prawdą

Ewangelizowanie na kinowym ekranie

„Zakazany Bóg” w reż. Pablo Moreno – jedna ze świątecznych premier „Zakazany Bóg” w reż. Pablo Moreno – jedna ze świątecznych premier materiały prasowe
Kino zawsze było areną religijnej walki, która w XXI w. tylko się zaostrza. Jedni twórcy wierzą w misję ewangelizacyjną ruchomych obrazków, inni zajmują się obalaniem dowodów na istnienie Boga.
W styczniu do polskich kin wejdzie obrazoburczy „Zupełnie Nowy Testament” (z Catherine Deneuve).Fabrizio Maltese/Gutek Film W styczniu do polskich kin wejdzie obrazoburczy „Zupełnie Nowy Testament” (z Catherine Deneuve).

W Europie Zachodniej w ostatnich latach notujemy gwałtowny spadek religijności. Brytyjczycy – w przeciwieństwie do Amerykanów – prawie zupełnie przestali chodzić do kościoła, jedynie 6 proc. uczestniczy w mszy. Amerykański teolog Harvey Cox, autor głośnej rozprawy „The Secular City”, już pół wieku temu ogłosił, że Bóg umarł i że odtąd religia powinna się koncentrować na ludzkości zamiast na transcendentnym bóstwie. Zmierzch religii był kolejnym znakiem poważnej zmiany kulturowej, jaka zaszła w minionych dekadach.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pedofilia: odmiany, przyczyny, leczenie

Rozmowa z dr. Sławomirem Jakimą, seksuologiem, psychiatrą, psychoterapeutą.

Ewa Wilk
21.05.2019
Reklama