Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Bogiem a prawdą

Ewangelizowanie na kinowym ekranie

„Zakazany Bóg” w reż. Pablo Moreno – jedna ze świątecznych premier „Zakazany Bóg” w reż. Pablo Moreno – jedna ze świątecznych premier materiały prasowe
Kino zawsze było areną religijnej walki, która w XXI w. tylko się zaostrza. Jedni twórcy wierzą w misję ewangelizacyjną ruchomych obrazków, inni zajmują się obalaniem dowodów na istnienie Boga.
W styczniu do polskich kin wejdzie obrazoburczy „Zupełnie Nowy Testament” (z Catherine Deneuve).Fabrizio Maltese/Gutek Film W styczniu do polskich kin wejdzie obrazoburczy „Zupełnie Nowy Testament” (z Catherine Deneuve).

W Europie Zachodniej w ostatnich latach notujemy gwałtowny spadek religijności. Brytyjczycy – w przeciwieństwie do Amerykanów – prawie zupełnie przestali chodzić do kościoła, jedynie 6 proc. uczestniczy w mszy. Amerykański teolog Harvey Cox, autor głośnej rozprawy „The Secular City”, już pół wieku temu ogłosił, że Bóg umarł i że odtąd religia powinna się koncentrować na ludzkości zamiast na transcendentnym bóstwie. Zmierzch religii był kolejnym znakiem poważnej zmiany kulturowej, jaka zaszła w minionych dekadach.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Kultura; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Bogiem a prawdą"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022