Kultura

Jak to się robi

Jak nakręcić polską megaprodukcję

Przygarnięty przez żołnierzy armii Andersa niedźwiedź Wojtek, który przeszedł z nimi szlak bojowy, to świetny temat na kino patriotyczno‑familijne. Przygarnięty przez żołnierzy armii Andersa niedźwiedź Wojtek, który przeszedł z nimi szlak bojowy, to świetny temat na kino patriotyczno‑familijne. Archiwum
Kino to najważniejsza ze sztuk, mawiał wódz radzieckiej rewolucji. Rzeczywiście, kino może być doskonałym narzędziem propagandy, po które chce sięgnąć każdy rząd.
Wybitny generał, przyjaciel Jeffersona, Tadeusz Kościuszko to postać jak z amerykańskiego blockbustera.www.bridgemanart.com/Photopower Wybitny generał, przyjaciel Jeffersona, Tadeusz Kościuszko to postać jak z amerykańskiego blockbustera.

Jarosław Kaczyński rzucił propozycję: „Zbierzmy pieniądze na jeden lub dwa wielkie hollywoodzkie filmy, które pokażą, jak naprawdę wyglądała wojna w Polsce”. W języku Hollywood taka wielka produkcja nosi miano blockbustera. W latach 40. oznaczało bomby lotnicze zdolne do niszczenia całych kwartałów miast, potem zaczęto tak nazywać dobrze odbierane przez publiczność filmy. A jeszcze później (i tak już zostało) produkcje o ogromnym budżecie, w spopularyzowanie których zaangażowana jest cała medialna machina studia filmowego.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Kultura; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak to się robi"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020