VI sezon „Gry o tron”: trollowanie widzów

Żywy czy martwy
Fani nie mogą się doczekać szóstego sezonu „Gry o tron”. Drżą o los jednego z bohaterów, a ich jedyną nadzieją jest to, że producenci w ramach okrutnej akcji marketingowej od roku ich okłamują.
Jon Snow grany przez Kita Haringtona – to dalsze losy tej ważnej postaci „Gry o tron” wywołują pytania i spekulacje.
HBO

Jon Snow grany przez Kita Haringtona – to dalsze losy tej ważnej postaci „Gry o tron” wywołują pytania i spekulacje.

Doszliśmy do momentu, gdy fabuła kolejnego sezonu „Gry o tron” jest tajemnicą i nie można już po prostu udać się do księgarni, by sprawdzić, czy Jon Snow powróci.
HBO

Doszliśmy do momentu, gdy fabuła kolejnego sezonu „Gry o tron” jest tajemnicą i nie można już po prostu udać się do księgarni, by sprawdzić, czy Jon Snow powróci.

audio

AudioPolityka Marcin Zwierzchowski - Żywy czy martwy

Brytyjski aktor Ian McShane, który w szóstym sezonie „Gry o tron” dołączył do obsady produkcji HBO, powiedział w jednym z wywiadów, że ten serial to „tylko cycki i smoki”, czym rzecz jasna wywołał małą burzę. Miał nieco racji, bo choćby natężenie golizny w produkcjach tej stacji jest takie, że utarło się powiedzonko „It’s Not Porn, It’s HBO” (To nie porno, to HBO), wywodzące się ze stylizowanego na reklamę zabawnego filmiku, który zresztą docenili szefowie stacji.

McShane pominął przy tym jednak kluczowy aspekt tożsamości „Gry o tron”: w tej opowieści nikt nie jest bezpieczny, nieważne, czy jest postacią trzecio-, drugo- czy pierwszoplanową, co niejednokrotnie było potwierdzane poprzez szokujące dla widzów uśmiercanie najważniejszych bohaterów, poczynając od granego przez Seana Beana Eddarda Starka w pierwszym sezonie. Atmosfera niepewności o losy dosłownie każdej postaci z jednej strony stała się motorem napędowym popularności serialu, gwarantując wysoki poziom emocji, z drugiej – stanowi paliwo dla żartów. Pierwszą rzeczą, jaką robi obsada po otrzymaniu scenariuszy kolejnych odcinków, jest kartkowanie, by sprawdzić, czy nie zostali uśmierceni (panie sprawdzają też, ile mają scen rozbieranych). Twórcy serialu David Benioff i D.B. Weiss specjalizują się zaś w pastwieniu się nad aktorami – podsyłają im na przykład fałszywe opisy scen, w których ich postacie giną.

Przełom piątego i szóstego sezonu stał się dla nich okazją do dręczenia widzów: niezwykle popularny Jon Snow doznał bardzo poważnych ran i obecnie jest niczym słynny kot Schrödingera, czyli jednocześnie żywy i martwy, z tą różnicą, że jego stan określi nie zajrzenie do pudełka, lecz obejrzenie pierwszego odcinka nowej serii.

Aby wyjaśnić, dlaczego akurat los Jona Snowa tak bardzo ekscytuje widzów „Gry o tron”, trzeba sięgnąć do źródła, czyli opisującego fantastyczny świat Westeros cyklu powieści „Pieśń lodu i ognia” autorstwa George’a R.R. Martina. Bo na jego podstawie HBO kręci swój serial, będący obecnie najpopularniejszą produkcją telewizyjną na świecie.

Na serię składa się dotąd pięć tomów, z czego trzy ostatnie tak obszerne, że w Polsce każdy był rozbity na dwie części. Docelowo odsłon „Pieśni…” ma być siedem. Dwie ostatnie mają już tytuły: „The Winds of Winter” oraz „A Dream of Spring”. Kiedy się ukażą? Cóż, to chyba jedyne pytanie dotyczące „Gry o tron”, które ekscytuje widzów i czytelników bardziej niż fakt, czy Jon Snow żyje i kto ostatecznie zasiądzie na Żelaznym Tronie.

Pierwszy tom serii, od którego serial zaczerpnął tytuł, ukazał się w 1996 r., ostatnia z dotychczas opublikowanych powieści „Taniec ze smokami” do sprzedaży trafiła pięć lat temu, a tymczasem jej kontynuacja „The Winds of Winter” pozostaje nieukończona. Jest więc pewien problem, bo HBO kolejne sezony „Gry o tron” emituje co roku w takim tempie, że jeden tom przekłada się na jeden sezon. Czyli emitowana w ubiegłym roku piąta seria była ostatnią, której scenariusze powstawały na podstawie opublikowanych książek.

Plan był rzecz jasna inny. Wszyscy – od twórców serialu, przez szefów HBO, po samego George’a R.R. Martina – uspokajali dotąd fanów. Czasu jest dużo, mówili, a autor ogranicza inne aktywności i koncentruje się wyłącznie na pisaniu „The Winds of Winter”. Kilka miesięcy temu Martin na swoim blogu poinformował jednak, że kolejne terminy oddania gotowego tekstu minęły, a książka wciąż nie jest skończona. „Jesteście zawiedzeni i nie jesteście w tym osamotnieni – zwracał się do swoich fanów. – Moi wydawcy są zawiedzeni, HBO jest zawiedzione, mój agent i tłumacze są zawiedzeni. Najbardziej zawiedziony jestem zaś ja”.

Tłumaczył, że choć cały czas pracuje, z postępami bywa różnie i miewa więcej dni gorszych niż lepszych. Zaznacza przy tym, że obwiniać o opóźnienia można wyłącznie jego samego, choć podkreśla również, że nie ma mowy o żadnej pisarskiej blokadzie. Poważnym problemem ma być wielka popularność pisarza, który dzięki sukcesowi serialu stał się rozpoznawalnym na całym świecie celebrytą. „Jeśli zapraszają cię do Republiki Południowej Afryki lub do Dubaju, nie jesteś w stanie odmówić” – przyznaje.

Ponieważ zaś Martin nie pisze książek w trakcie podróży czy w hotelach, na czas wyjazdów „The Winds of Winter” idą w odstawkę. Pisarz dodaje, że obecnie zatrudnia kilkoro ludzi, agentów i asystentów, których głównym zadaniem jest zapewnianie mu spokoju, niezbędnego do pracy nad tekstem. Na pytanie o datę premiery kolejnej książki odpowiada już zaś tylko formułą: będzie gotowa, gdy będzie gotowa, i nie będzie wyznaczał sobie żadnych terminów, bo te tylko go stresują.

Kłamstwo westeroskie?

Paradoksalnie jednak to, co dla Martina jest problemem i mogło okazać się nim dla HBO, przyczyniło się do olbrzymiego wzrostu zainteresowania serialem – pierwszy zwiastun szóstego sezonu w niecałe 24 godziny od premiery obejrzano na YouTube i oficjalnym profilu facebookowym serii 30 mln razy, co jest rekordem dla „Gry o tron”, ale i dla samego HBO. Jeżeli spojrzymy na ten sukces przez pryzmat ocen piątego sezonu, które były mieszane, można zaryzykować stwierdzenie, że opóźnienie premiery nowego tomu „Pieśni lodu i ognia” było najlepszym, co mogło się przydarzyć tej produkcji.

Doszliśmy do momentu, gdy fabuła kolejnego sezonu „Gry o tron” jest tajemnicą i nie można już po prostu udać się do księgarni, by sprawdzić, czy Jon Snow powróci, czy może jednak jest to koniec tego bohatera. HBO zyskało nad widzami przewagę i ochoczo ją wykorzystuje.

Powstały dwie narracje. Z jednej strony mamy samą stację i twórców serialu, a także obsadę, w tym Kita Haringtona, odtwórcę roli Snowa. Oni wszyscy od roku zgodnie powtarzają: „Jon Snow nie żyje”. W tej kwestii wypowiadał się już dyrektor programowy stacji Michael Lombardo, a śmierć Jona potwierdził też niedawno wicedyrektor programowy Michael Ellenberg. Obsadę wszyscy pytają o to przy każdej okazji, a sam Harington jest tą kwestią wręcz zadręczany. Niedawno był gościem talk-show Jonathana Rossa, gdzie poddany został swoistemu przesłuchaniu. Musiał odpowiadać na pytania: tak, nie lub nie wiem, a jego odpowiedzi oceniał Ross, który w razie podejrzenia kłamstwa uruchamiał urządzenie traktujące aktora prądem. Rzecz jasna, gdy Harington został zapytany, czy Jon Snow nie żyje, i potwierdził, że tak, został solidnie porażony.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną