Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sensacyjna decyzja Komitetu Noblowskiego: Bob Dylan z nagrodą w dziedzinie literatury

Forum
To nagroda za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

Amerykanin Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nagrodę otrzymał za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni” – ogłosiła Akademia Szwedzka.

Bob Dylan (a tak naprawdę Robert Allen Zimmermanm) urodził się w 1941 r. Jego dziadkowie Zigman i Anna Zimmerman wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z Odessy na Ukrainie w 1905 roku. Już po pierwszym roku studiów Dylan porzucił uniwersytet. W 1962 r. nagrał w swój pierwszy album („Bob Dylan”).

Dylan jest jedną z ważniejszych postaci muzyki popularnej, tradycyjnego folku i country bluesa. W tekstach komentował wydarzenia społeczne i polityczne. Odwoływał się tez do klasyki literackiej.

Ma na koncie Grammy, Oscara i Nagrodę Pulitzera. Wiele razy był też wymieniany wśród kandydatów do literackiego Nobla. „Przez 54 lata nieustannie wynajdywał się na nowo. Już piosenka »Blonde on Blonde« to wspaniały przykład jego talentu poetyckiego do tworzenia refrenów i genialnego myślenia” – powiedziała Sara Danils, przedstawicielka Szwedzkiej Akademii.

Znany choćby z dwóch hitów: „Blowin' in the Wind” i „Like a Rolling Stone”.

Literacki Nobel jest przyznawany od 115 lat. Wśród 112 nagrodzonych znalazło się do tej pory 14 kobiet. Nagroda, którą otrzyma Dylan, to 8 milionów koron szwedzkich, czyli prawie milion dolarów.

W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla otrzymała Białorusinka Swietłana Aleksijewicz.

Polscy twórcy zdobyli literacką Nagrodą Nobla cztery razy (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz).

Werdykt szwedzkiej Akademii skomentuje wkrótce Bartek Chaciński, szef działu Kultura.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną