Kultura

Rozbitkowie z Sojuza

Rosja w obiektywie Sputnik Photos

Rafał Milach, Krasnojarsk, Rosja z cyklu „7 Rooms” Rafał Milach, Krasnojarsk, Rosja z cyklu „7 Rooms” Rafał Milach / Sputnik Photos
Rosji nie da się podobno opisać. Wygląda na to, że da się ją jednak sfotografować. Wystawa w warszawskim CSW potwierdza, że fotografom z polskiego kolektywu Sputnik Photos się udało.
Michał Łuczak, Spitak, Armenia „Stracone terytoria”Michał Łuczak/Sputnik Photos Michał Łuczak, Spitak, Armenia „Stracone terytoria”

Sfotografowanie Rosji bez wyjazdu do Rosji brzmi jak kiepski żart. Chyba że nie mówimy o Rosji jako kraju, ale stanie sformatowania duszy i przestrzeni. Postkolonialnym krajobrazie, który pozostał w 15 republikach byłego ZSRR po rozpadzie imperium. Tylko jak fotografować duszę? Gdzie kończy się kolonialne piętno, a gdzie zaczyna lokalny koloryt? Te pozornie abstrakcyjne pytania pchnęły na obrzeża byłego imperium grupę fotografów zrzeszonych w kolektywie Sputnik Photos.

Polityka 44.2016 (3083) z dnia 25.10.2016; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozbitkowie z Sojuza"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019