Pod nieobecność Agaty Dudy to ona staje się zastępczą pierwszą damą prawicy. Trochę kłopotliwą.
Na pytanie, dlaczego Antoni Macierewicz może bezkarnie robić i opowiadać, co zechce, jedyna poprawna odpowiedź brzmi: bo może.
Jarosław Kaczyński publicznie przyznaje, że chce pełni władzy w kraju.
Muzeum, które będzie wizytówką zbiorów polskiej sztuki współczesnej, przygotowuje Grażyna Kulczyk w szwajcarskiej wiosce w pobliżu Davos.
Rozmowa z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną o tym, jak odzyskać władzę i rozliczyć PiS.
Kiedy na polskie ekrany wszedł „Wołyń”, film brutalny i dosłowny, próbujący jakoś niuansować odpowiedzialność, ukraińscy znajomi pytali: „po co?”. Aby wzmocnić i tak rosnącą w Polsce niechęć do Ukraińców?
Jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla współczesnej Polski. A teraz jedną z najbardziej atakowanych i znienawidzonych.
Maciej Pawlicki – zawsze aktywny, zawsze zaangażowany. Ostatnio – w obronę polskich rodzin przed skutkami frankowych kredytów. Czym narobił sobie wszędzie wrogów.
Spory aborcyjne dowodzą, że skala niewiedzy jest w tej materii ogromna. Niewiele wiemy o aborcji, ale też ogólniej – o zapłodnieniu, ciąży, porodzie i o tym, co dzieje się potem.
Chorzy kierowcy to temat drażliwy. Zwłaszcza gdy chodzi o osoby wiekowe.
Uchodźców najbardziej boją się najmłodsi Polacy. Ten lęk jest niezwykle zaraźliwy.
Film, który powinien obejrzeć każdy Polak, właśnie schodzi z ekranów kin.
Jeżeli w życiu na emigracji ci się nie wiodło, to i po śmierci bywa ciężko.
Allegro sprzedane za grube miliardy. W jakiej formie jest teraz gwiazda polskiej new economy? Co prawda, nie taka ona polska ani biznes taki nowy, ale i tak ciekawe, co będzie dalej.
Ważą się losy budowy wielkiego lotniska w Polsce. To też wielka szansa dla wyśmiewanego kiedyś Modlina, gdzie nowy port powstałby najtaniej i najszybciej.
Na naszych oczach do władzy docierają politycy, których poglądy dekadę temu byłyby uznane za skrajne i niemożliwe do zaakceptowania.
Przy powszechnej niechęci, jaką wzbudzają obaj kandydaci do Białego Domu, Michelle Obama jawi się Amerykanom jako polityczne zbawienie.
Rozpoczyna się właśnie wielki wyścig po piasek – brakuje go już nawet na Bliskim Wschodzie. A wystarczy jedna noc, by ukraść całą plażę.
Jeśli prezes PiS zastanawia się, czy poprzeć szefa Rady Europejskiej na drugą kadencję, to powinien sobie zadać pytanie: kto nim będzie, jeśli nie Donald Tusk?
Rozmowa z prof. Dianą Pinto, historyczką idei, pisarką, o diasporach, islamistach i lękach we Francji i w Europie.
Kiedy w grudniu 1954 r., po przeszło trzech latach izolacji, Władysław Gomułka odzyskał wolność, wciąż był politycznym banitą. Nikt jeszcze nie mógł się spodziewać, że niebawem ponownie stanie na czele partii i państwa.
Książę Normandii Wilhelm przed 950 laty wygrał bitwę pod Hastings i podbił Anglię. Zasłużył tym sobie na przydomek Zdobywcy, a skutki jego zwycięskiej wyprawy zaważyły na losach nie tylko Anglii.
Żałoba to czas niezbędny, by pożegnać się ze zmarłym i poradzić sobie z pustką po nim. By sobie w tym pomóc społeczeństwa opakowały śmierć w różne rytuały.
W kinach można właśnie oglądać ekranizację książki „Inferno” Dana Browna. Autor straszy w niej bioterroryzmem, pandemią i stworzonym w laboratorium wirusem. Czy w realnym świecie jest się czego bać?
16. konkurs POLITYKI dla wybitnych młodych naukowców wraz z tradycyjną galą wręczenia pięciu stypendiów (po 30 tys. zł) oraz dziesięciu nagród finałowych (po 10 tys. zł) przeszedł do historii.
Melancholia z książki zmienia się w chłód i bezbarwność kolejnych scen – instalacji. Tytułowa opozycja mapy i terytorium odbija się głównie w scenografii, widz kolejne części spektaklu ogląda na przemian z widowni i ze sceny.
Przekonujące role, w których widz może się przejrzeć jak w lustrze i wyjść z teatru z poczuciem, że nawet niegłupio spędził wieczór.
Prosty film o niezwykłym polskim losie.
Odkrywanie malarstwa węgierskiego, które ciągle jest w Polsce słabo znane, to zapewniam duża estetyczna frajda.
Autor „Zwierciadła” z wyjątkową szczerością odpowiadał na zadawane pytania, czasami wygłaszał dłuższe monologi, które brzmią tak samo aktualnie dzisiaj, jak 30 lat temu. Naprawdę warto czytać Tarkowskiego.
Małecki umiejętnie opowiada o intymności i codzienności.
Tematyczny wybór z obfitej korespondencji „O pisaniu” Charlesa Bukowskiego (na polskie wydanie czekają jeszcze tomy „O kotach” i „O miłości”) zawiera jego listy z lat 1945–93, które pisał do redaktorów czasopism literackich, wydawców oraz zaprzyjaźnionych pisarzy.
Jak w tytule albumu – piekielny ogień od pierwszej do ostatniej nuty.
Album do wielokrotnego słuchania i smakowania, wymagający pewnego skupienia, jakże niezgodnego z narzucanym przez współczesność nakazem bezustannego pośpiechu.
Teksty Fisza są znakomitym walorem całości. Nieagresywnie, ale mądrze i dobitnie.
Zderzenia zapowiadają się bardzo interesująco.
Charlie Brooker z dowcipnego krytyka brytyjskiej telewizji przeobraził się w autora wizjonerskiego i błyskotliwego serialu „Czarne lustro” – o przyszłości naszej cywilizacji.
Rosji nie da się podobno opisać. Wygląda na to, że da się ją jednak sfotografować. Wystawa w warszawskim CSW potwierdza, że fotografom z polskiego kolektywu Sputnik Photos się udało.
Dokument o Korei Północnej „Pod opieką wiecznego słońca” kręcony był pod okiem komunistycznej władzy. Ale nie wszystko udało się jej przewidzieć.
Skrajne reakcje na tegoroczny werdykt noblowski nie są niczym nadzwyczajnym w historii tej nagrody. Paradoksalnie ta atmosfera może się Noblowi przysłużyć.
W centrum Warszawy, na placu Konstytucji, odkryłem świetne miejsce.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Lód zaczyna się topić” – pisał o okolicznościach prowadzących do Października ’56 satyryk Antoni Marianowicz. Kabarety i teatrzyki studenckie miały w odwilży swój udział.
Rozmowa z dr hab. Joanną Nowosielską-Sobel z Uniwersytetu Wrocławskiego o znaczeniu ziemniaka dla naszej części Europy, czemu poświęciła właśnie konferencję naukową.
Zapamiętajcie to nazwisko: Tulicki. Marcin TU-LI-CKI.
Ktoś musiał ten świat stworzyć, prawda?
Budżet nareszcie mamy normalny.
Rząd PiS popiera rozwój wiedzy, a dziedziną, na którą kładzie szczególny nacisk, jest wiedza o śp. Lechu Kaczyńskim.
Do czyhających na Polskę zagrożeń, takich jak uchodźcy, Unia Europejska, KOD, czarne marsze i edukacja seksualna, doszedł Halloween.
Na wsi inna jest śmierć niż w mieście. Uczy się doktor Paweł Grabowski tej prawdy każdego dnia od nowa. Każdego dnia od pięciu lat, od kiedy jego domowe hospicjum działa 40 km na wschód za Białymstokiem.