Marta Wróbel: – „Rola ziemniaków w niemieckiej polityce gospodarczej”, „Kryptonim Bulwa”, „Tajemnice ziemniaka”, „Ziemniaki w niebezpieczeństwie” – tematy wykładów organizowanej przez panią konferencji brzmią jak tytuły powieści sensacyjnych. Włączenie tego pospolitego ziemniaka do dyskursu naukowego może wywołać efekt komiczny lub zdziwienie.
Joanna Nowosielska-Sobel: – Ziemniak to poważny temat, i to bardzo. Przecież miliony ludzi na całym świecie, od producentów, poprzez przetwórców, handlowców i konsumentów, utrzymują dzięki niemu siebie i swoje rodziny.
Tak można powiedzieć o wielu innych produktach.
Ale ziemniak naprawdę jest wyjątkowy. Tu wszystko zaczęło się od czysto naukowej motywacji do stworzenia nowoczesnej monografii wsi śląskiej. Ziemniak, tak mocno wpisany już w krajobraz wiejski, miał być na początku tylko pretekstem do spotkania naukowców z różnych dziedzin, zajmujących się w sposób pośredni lub bezpośredni tematyką wiejską. Szybko okazało się, że stał się bohaterem samym w sobie, co ostatecznie bardzo mnie ucieszyło. Przecież o ziemniaku można powiedzieć bardzo dużo i to na wielu płaszczyznach.
Podczas konferencji poddajemy go „obróbce językowej”, goście z Czech pokazują nam ziemniaka w perspektywie kulturowego pogranicza, ziemniak zaistniał też w anegdocie i przez pryzmat dawnej prasy. Wychynął z odmętów historii czasów pokoju i wojny oraz jako znak Galicji i Wielkopolski. W programie jest i o alkoholu produkowanym z ziemniaków, o bulwie w akcjach rozpracowywania polskich obywateli przez bezpiekę, sztukach wizualnych i kartografii oraz opowieści o kultowej stonce, która w latach 50.