Kultura

Lubieżna Louie

„Louie Louie”: przebój przesłuchiwany przez FBI

Richard Berry, autor utworu „Louie Louie” Richard Berry, autor utworu „Louie Louie” Michael Ochs Archives / Getty Images
Gdy politycy zabierają się za cenzurowanie kultury, efekty bywają tragikomiczne. Przykładem jest słynna piosenka rockowa sprzed 60 lat, którą rozpracowywało FBI.
Zespół The Kigsmen, który rozpropagował utwór Berry'ego.Scandore/Shayne/Wikipedia Zespół The Kigsmen, który rozpropagował utwór Berry'ego.

Przesłuchałem ten utwór w zwolnionym tempie. I usłyszałem słowa, które wywołały u mnie dreszcz niepokoju – zdradził dziennikarzom Matthew Welsh, gubernator Indiany, który na początku 1964 r. zakazał stacjom radiowym na terenie swojego stanu odgrywania piosenki „Louie Louie”. Opowiadała ona o samotnym marynarzu, który żeglował po Karaibach i wzdychał do swojej ukochanej o imieniu Louie, czekającej na niego na Jamajce. Wprawdzie gubernator Welsh niepokojących słów nie zacytował, ale J.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Lubieżna Louie"

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019