Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Lubieżna Louie

„Louie Louie”: przebój przesłuchiwany przez FBI

Richard Berry, autor utworu „Louie Louie” Richard Berry, autor utworu „Louie Louie” Michael Ochs Archives / Getty Images
Gdy politycy zabierają się za cenzurowanie kultury, efekty bywają tragikomiczne. Przykładem jest słynna piosenka rockowa sprzed 60 lat, którą rozpracowywało FBI.
Zespół The Kigsmen, który rozpropagował utwór Berry'ego.Scandore/Shayne/Wikipedia Zespół The Kigsmen, który rozpropagował utwór Berry'ego.

Przesłuchałem ten utwór w zwolnionym tempie. I usłyszałem słowa, które wywołały u mnie dreszcz niepokoju – zdradził dziennikarzom Matthew Welsh, gubernator Indiany, który na początku 1964 r. zakazał stacjom radiowym na terenie swojego stanu odgrywania piosenki „Louie Louie”. Opowiadała ona o samotnym marynarzu, który żeglował po Karaibach i wzdychał do swojej ukochanej o imieniu Louie, czekającej na niego na Jamajce. Wprawdzie gubernator Welsh niepokojących słów nie zacytował, ale J. Edgar Hoover, szef FBI, nie potrzebował argumentów. Jego ludzie natychmiast dostali zadanie udowodnienia, że niewinny standard rhythm’n’bluesowy to tak naprawdę plugawe wyznanie groźnego zboczeńca.

Co śpiewa ten wokalista?

„Louie Louie” skomponował Richard Berry, czarnoskóry wokalista R&B (bez związków ze zmarłym w marcu Chuckiem Berrym, poza pewnym wpływem, jaki Richard wywarł na jego twórczość). Jak twierdził, słowa spisał w przerwie między występami na kawałku papieru toaletowego. Utwór przeszedł do historii rocka jako najczęściej nagrywany przez innych wykonawców (szacuje się, że takich wersji powstało ponad 1,6 tys., pod tym względem „Louie Louie” jest popularniejszy nawet od „Yesterday” The Beatles), ale sam Berry – który wydał go na singlu w kwietniu 1957 r. – wielkiej kariery z nim nie zrobił. W obliczu kłopotów finansowych dwa lata później sprzedał prawa do piosenki wydawnictwu Flip Records.

Dopiero cztery lata później na międzynarodowy hit „Louie Louie” wylansowała amerykańska grupa The Kingsmen. W bardziej gitarowej aranżacji, ale z tym samym tekstem, w którym marynarz tęskni za dziewczyną i podśpiewuje sobie w języku stylizowanym na jamajsko-angielski: „Ja widzieć księżyc Jamajki na górze.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Lubieżna Louie"
Reklama