„Louie Louie”: przebój przesłuchiwany przez FBI

Lubieżna Louie
Gdy politycy zabierają się za cenzurowanie kultury, efekty bywają tragikomiczne. Przykładem jest słynna piosenka rockowa sprzed 60 lat, którą rozpracowywało FBI.
Richard Berry, autor utworu „Louie Louie”
Michael Ochs Archives/Getty Images

Richard Berry, autor utworu „Louie Louie”

Przesłuchałem ten utwór w zwolnionym tempie. I usłyszałem słowa, które wywołały u mnie dreszcz niepokoju – zdradził dziennikarzom Matthew Welsh, gubernator Indiany, który na początku 1964 r. zakazał stacjom radiowym na terenie swojego stanu odgrywania piosenki „Louie Louie”. Opowiadała ona o samotnym marynarzu, który żeglował po Karaibach i wzdychał do swojej ukochanej o imieniu Louie, czekającej na niego na Jamajce. Wprawdzie gubernator Welsh niepokojących słów nie zacytował, ale J. Edgar Hoover, szef FBI, nie potrzebował argumentów. Jego ludzie natychmiast dostali zadanie udowodnienia, że niewinny standard rhythm’n’bluesowy to tak naprawdę plugawe wyznanie groźnego zboczeńca.

Co śpiewa ten wokalista?

„Louie Louie” skomponował Richard Berry, czarnoskóry wokalista R&B (bez związków ze zmarłym w marcu Chuckiem Berrym, poza pewnym wpływem, jaki Richard wywarł na jego twórczość). Jak twierdził, słowa spisał w przerwie między występami na kawałku papieru toaletowego. Utwór przeszedł do historii rocka jako najczęściej nagrywany przez innych wykonawców (szacuje się, że takich wersji powstało ponad 1,6 tys., pod tym względem „Louie Louie” jest popularniejszy nawet od „Yesterday” The Beatles), ale sam Berry – który wydał go na singlu w kwietniu 1957 r. – wielkiej kariery z nim nie zrobił. W obliczu kłopotów finansowych dwa lata później sprzedał prawa do piosenki wydawnictwu Flip Records.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj