Nie żyje Witold Pyrkosz. Aktor telewizyjny i filmowy
Twierdził, że aktor powinien mieć w sobie psychiczny i fizyczny bezwstyd, iskrę bożą i przekonanie, że jest najlepszy.
Witold Pyrkosz
Zenon Kusmider/Forum

Witold Pyrkosz

„Odszedł cudowny Człowiek, nasz wspaniały Mistrz i wielki Przyjaciel. A wraz z nim odeszła cząstka każdego z nas... Pozostaje ogromna pustka, nieopisany smutek i żal. Dziękujemy Ci Witku za każdą piękną chwilę. Będziemy bardzo tęsknić i nigdy nie zapomnimy” – taką informację o śmierci Witolda Pyrkosza opublikowano dziś na oficjalnym profilu serialu „M jak miłość”.

Aktor oficjalnie urodził się w 1927 r. we Lwowie, ale według rodziny pod koniec 1926 r. w Krasnymstawie. Skończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował w 1955 r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego „Lekkomyślna siostra”. Filmowy debiut przeszedł dwa lata później w filmie Jerzego Kawalerowicza „Cień”.

Zagrał ponad sto ról

Największą popularność zawdzięcza kreacjom serialowym: Wichury w „Czterech pancernych i psie”, Pyzdry w „Janosiku”, Józefa Balcerka w „Alternatywach 4”.

Od 2000 r. występował w „M jak miłość”. W 2004 r. obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Otrzymał między innymi Super Wiktora, Telekamerę w kategorii Najlepszy Aktor w 2005 r. i Nagrodę Specjalną „Złote Spinki” w plebiscycie Telekamery 2007. Odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 r. aktor odebrał Nagrodę Specjalną Prezesa Telewizji Polskiej oraz Nagrodę Honorową – statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

Twierdził, że aktor powinien mieć w sobie psychiczny i fizyczny bezwstyd, iskrę bożą i przekonanie, że jest najlepszy.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną