Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Dumni z Hańby!

Hańba! Punk rock, który najlepiej opisuje dzisiejszą Polskę

Od lewej: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof, Ignacy Woland, Adam Sobolewski Od lewej: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof, Ignacy Woland, Adam Sobolewski Michał Szwerc
Hańba! jest grupą rekonstrukcyjną i muzyczną zarazem. Ich nowy album zatytułowany „Będą bić!” to najlepszy muzyczny komentarz do polskiej rzeczywistości A.D. 2017 – choć udaje płytę z roku 1937.
Dla Polaków uwielbiających historyczne rekonstrukcje i widowiska Hańba! jest taką sceniczną grupą rekonstrukcyjną, wcieleniem nieistniejącej, ale przecież możliwej trupy muzycznej, wyśpiewującej bolączki schyłkowej sanacji.Hańba!/Facebook Dla Polaków uwielbiających historyczne rekonstrukcje i widowiska Hańba! jest taką sceniczną grupą rekonstrukcyjną, wcieleniem nieistniejącej, ale przecież możliwej trupy muzycznej, wyśpiewującej bolączki schyłkowej sanacji.

Gdzie jest bunt? Dlaczego młodzi muzycy się nie angażują? Kiedy pojawi się nowy punk rock? – od dobrych paru lat słychać pytania o to, gdzie się podziało w muzyce radykalne, może nawet kontrowersyjne polityczne i społeczne, przesłanie. Na demonstracjach KOD przygrywa Big Cyc, który serwuje rockowy bunt o temperaturze telewizyjnych kabaretów i ostatnio zabawny był jeszcze za prezydentury Lecha Wałęsy (zupełnie jak rzeczone kabarety), natomiast nieoficjalnym hymnem protestów w obronie niezawisłości sądów była urocza ramotka, piosenka „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, szlagier z 1990 r. I choć na koncercie „Muzyka dla demokracji”, który odbył się w lipcu pod Pałacem Prezydenckim, wystąpiło kilku muzyków przed czterdziestką, najbardziej podobał się Maciej Maleńczuk (56 lat), za to najwięcej kontrowersji wzbudził Tymon Tymański (49).

Łatwo jednak przegapić „nowy punk”, jeśli oczekiwać będziemy wyłącznie kostiumów i brzmień rodem z lat 80. Bo najważniejszą grupą sezonu na polskiej scenie muzycznej wydaje się dziś krakowska Hańba!, która uchwyciła ducha naszych czasów, nie ruszając się na krok z dwudziestolecia międzywojennego.

W szmacianych portkach

Początków Hańby! można doszukiwać się w działającym na obrzeżach folku zespole Południca. To po dołączeniu do niego Michał Radmacher, Andrzej Zagajewski i Mateusz Nowicki, którzy dzisiaj jako – odpowiednio – Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski (pseudonimy mają podkreślać stylizację)współtworzą Hańbę!, odkryli dla siebie instrumenty z innej epoki, poznali polską scenę folkową. Po czym postanowili powrócić do punk rocka i założyli Hańbę!.

– Wychowałem się na Dezerterze, uczyłem się czytać na książeczce z płyty „Ile procent duszy?

Polityka 35.2017 (3125) z dnia 29.08.2017; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Dumni z Hańby!"
Reklama