Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Dumni z Hańby!

Hańba! Punk rock, który najlepiej opisuje dzisiejszą Polskę

Od lewej: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof, Ignacy Woland, Adam Sobolewski Od lewej: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof, Ignacy Woland, Adam Sobolewski Michał Szwerc
Hańba! jest grupą rekonstrukcyjną i muzyczną zarazem. Ich nowy album zatytułowany „Będą bić!” to najlepszy muzyczny komentarz do polskiej rzeczywistości A.D. 2017 – choć udaje płytę z roku 1937.
Dla Polaków uwielbiających historyczne rekonstrukcje i widowiska Hańba! jest taką sceniczną grupą rekonstrukcyjną, wcieleniem nieistniejącej, ale przecież możliwej trupy muzycznej, wyśpiewującej bolączki schyłkowej sanacji.Hańba!/Facebook Dla Polaków uwielbiających historyczne rekonstrukcje i widowiska Hańba! jest taką sceniczną grupą rekonstrukcyjną, wcieleniem nieistniejącej, ale przecież możliwej trupy muzycznej, wyśpiewującej bolączki schyłkowej sanacji.

Gdzie jest bunt? Dlaczego młodzi muzycy się nie angażują? Kiedy pojawi się nowy punk rock? – od dobrych paru lat słychać pytania o to, gdzie się podziało w muzyce radykalne, może nawet kontrowersyjne polityczne i społeczne, przesłanie. Na demonstracjach KOD przygrywa Big Cyc, który serwuje rockowy bunt o temperaturze telewizyjnych kabaretów i ostatnio zabawny był jeszcze za prezydentury Lecha Wałęsy (zupełnie jak rzeczone kabarety), natomiast nieoficjalnym hymnem protestów w obronie niezawisłości sądów była urocza ramotka, piosenka „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, szlagier z 1990 r.

Polityka 35.2017 (3125) z dnia 29.08.2017; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Dumni z Hańby!"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022