Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Pole melomanów

Lusławice Pendereckiego: filharmonia w polu

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Lech Kwartowicz
Nad gmachem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach śpiewają skowronki. A w środku rozbrzmiewają instrumenty.
„Ja to wszystko wymyśliłem” – uśmiecha się z dumą Krzysztof Penderecki.Akumiszcza/Wikipedia „Ja to wszystko wymyśliłem” – uśmiecha się z dumą Krzysztof Penderecki.

To miejsce wyjątkowe. – Czegoś takiego nie ma nie tylko w Europie, ale chyba na całym świecie – zachwyca się Peter Riegelbauer, wieloletni kontrabasista Filharmoników Berlińskich, który wraz z czterema kolegami z orkiestry był w Lusławicach wykładowcą podczas lipcowej Letniej Akademii Muzycznej. Przyjechali po raz czwarty, aby z najlepszą młodzieżą z polskich uczelni muzycznych ćwiczyć muzykę kameralną.

W Polsce odbywa się wiele wakacyjnych kursów dla adeptów muzyki – na uczelniach, w szkołach, w pałacykach.

Polityka 35.2017 (3125) z dnia 29.08.2017; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Pole melomanów"
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022