Kazuo Ishiguro z Literacką Nagrodą Nobla
To nie tylko uhonorowanie twórczości pisarza, ale też wyróżnienie dla nauki twórczego pisania.
Kazuo Ishiguro
mat. pr.

Kazuo Ishiguro

U brytyjskich bukmacherów czołowe lokaty zajmowali nigeryjski pisarz Ngugi wa Thiongo i japoński Haruki Murakami. Wysoko oceniano także szanse dla Margaret Atwood, które miały wzrosnąć po premierze serialu „Opowieść podręcznej”. Nagroda dla Kazuo Ishiguro raczej nie była brana pod uwagę. Przyznanie wyróżnienia brytyjskiemu pisarzowi nie jest takim zaskoczeniem jak zeszłoroczny, kontrowersyjny Nobel dla Boba Dylana, który wywołał dyskusję, czy twórczość autora – muzyka – w ogóle jest literaturą.

Noble dla Kazuo Ishiguro i Boba Dylana łączy nie tylko fakt, że twórcy otrzymali je po rok po roku. – To konsekwentny krok Akademii w stronę „marginesów literatury” – mówi Maciej Świerkocki, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej. – Czyli uhonorowanie człowieka, który w latach 70. skończył szkołę kreatywnego pisania w Norwich. Pokazanie, że takie działania mają sens, jeśli absolwent jest w stanie sięgnąć po Nobla.

W laudacji członkowie Akademii napisali, że twórczość Ishiguro „odkrywa pustkę pod naszym złudzeniem połączenia ze światem”. Sekretarz Akademii Sara Denius dodała, że pisarstwo Kazuo Ishiguro jest jak połączenie Jane Austin i Franza Kafki (pod warunkiem, że dodamy kapkę Prousta). Pisarstwo Ishiguro jest różnorodne, autor potrafił pisać o aspektach brytyjskiej słabości do faszyzmu w „Okruchach dnia”, ale też nie wahał się skręcać w stronę kryminału czy science fiction. Dla niektórych krytyków jest to zarzut – wybór pisarstwa gatunkowego jako pójście na łatwiznę. Do tych uwag odniósł się Neil Gaiman w wywiadzie z – a jakże – Kazuo Ishiguro, mówiąc, że nikt nie zarzuca Charlesowi Dickensowi, że do „Opowieści wigilijnej” wprowadził duchy.

Kazuo Ishiguro urodził się w Japonii, jego rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Swoją pierwszą powieść „Pejzaż w kolorze sepii” wydał w 1982 roku. Jego powieści „Okruchy dnia” i „Nie opuszczaj mnie” zostały sfilmowane.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną