Kultura

Jestem polityczny

Marcin Świetlicki o swojej najnowszej autobiografii-wywiadzie

„Wolałbym nie być w podręcznikach, ale będę. Bo jacyś funkcjonariusze zdecydowali i podobno nie mam nic do gadania”. „Wolałbym nie być w podręcznikach, ale będę. Bo jacyś funkcjonariusze zdecydowali i podobno nie mam nic do gadania”. Wojciech Wilczyński / Forum
Rozmowa z poetą Marcinem Świetlickim, bohaterem wydanej właśnie autobiografii-wywiadu autorstwa Rafała Księżyka „Nieprzysiadalność”.
„Działam zgodnie z siłami natury. Jak jest słońce, pisze się jaśniejsze wiersze”.Marek Szczepański/Forum „Działam zgodnie z siłami natury. Jak jest słońce, pisze się jaśniejsze wiersze”.

Justyna Sobolewska: – Nie przyjął pan Paszportu POLITYKI w połowie lat 90., teraz też by pan odmówił?
Marcin Świetlicki: – Może bym przyjął, hi, hi. Wtedy byłem młodym zbuntowanym poetą i to niedobrzy koledzy mnie namówili. Teraz już wiem, że należy brać wszystkie nagrody, bo odmawianie mści się na człowieku. Jakże cudnie by wyglądało moje życie, gdybym nikomu nie odmawiał! Na jakież wyżyny bym dotarł!

Mówi pan Rafałowi Księżykowi o wierszu „Dla Jana Polkowskiego”, że go nie lubił przez lata, ale że dziś mógłby pan napisać podobny: „Poezja niewolników żywi się ideą,/idee to wodniste substytuty krwi.

Polityka 43.2017 (3133) z dnia 24.10.2017; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Jestem polityczny"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021