Kultura

Zemsta Matki

Ekohorrory wchodzą do kin

Jennifer Lawrence – jako Matka Ziemia – w filmie Darrena Aronofsky'ego „Mother!” Jennifer Lawrence – jako Matka Ziemia – w filmie Darrena Aronofsky'ego „Mother!” Niko Tavernise/Paramount Pictures
Nasze błędy i zaniedbania związane z ekologią najlepiej podsumowuje historia horroru, gdzie człowiek niszczy środowisko, a natura za to niszczy człowieka.
Kadr z filmu „Wzgórza mają oczy” w reżyserii Alexandre AjaFilmweb.pl/materiały prasowe Kadr z filmu „Wzgórza mają oczy” w reżyserii Alexandre Aja

Ekologiczny horror Darrena Aronofsky’ego „Mother!” ma wyrazić rosnące niepokoje dotyczące tego, w jaki sposób ludzie niszczą planetę i jak ona może się w końcu na ludziach zemścić. Film jest intrygujący i wysoce alegoryczny. Jennifer Lawrence gra postać, którą można interpretować jako Matkę Ziemię, a jej odnawiany, położony na odludziu dom zaczyna bez jej zgody gromadzić coraz większe grupy niszczących go squatersów. Ludzi wpuszcza do środka mąż Matki Ziemi, postać podobna do Boga (rola Javiera Bardema).

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta Matki"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021