Kultura

Zemsta Matki

Ekohorrory wchodzą do kin

Jennifer Lawrence – jako Matka Ziemia – w filmie Darrena Aronofsky'ego „Mother!” Jennifer Lawrence – jako Matka Ziemia – w filmie Darrena Aronofsky'ego „Mother!” Niko Tavernise/Paramount Pictures
Nasze błędy i zaniedbania związane z ekologią najlepiej podsumowuje historia horroru, gdzie człowiek niszczy środowisko, a natura za to niszczy człowieka.
Kadr z filmu „Wzgórza mają oczy” w reżyserii Alexandre AjaFilmweb.pl/materiały prasowe Kadr z filmu „Wzgórza mają oczy” w reżyserii Alexandre Aja

Ekologiczny horror Darrena Aronofsky’ego „Mother!” ma wyrazić rosnące niepokoje dotyczące tego, w jaki sposób ludzie niszczą planetę i jak ona może się w końcu na ludziach zemścić. Film jest intrygujący i wysoce alegoryczny. Jennifer Lawrence gra postać, którą można interpretować jako Matkę Ziemię, a jej odnawiany, położony na odludziu dom zaczyna bez jej zgody gromadzić coraz większe grupy niszczących go squatersów. Ludzi wpuszcza do środka mąż Matki Ziemi, postać podobna do Boga (rola Javiera Bardema).

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta Matki"

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015