Kultura

Zabytkowa awangarda

Fenomen Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Eugeniusz Rudnik, realizator i kompozytor, w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, 1987 r. Eugeniusz Rudnik, realizator i kompozytor, w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, 1987 r. Piotr Cieśla / Forum
60 lat temu powstało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Zrealizowane w nim utwory odkrywa dziś młoda publiczność w Polsce, ale wychodzą także w świat.
Krzysztof Penderecki i Eugeniusz Rudnik w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, 1972 r.Andrzej Zborski/Archiwum Polskiego Radia/• Krzysztof Penderecki i Eugeniusz Rudnik w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, 1972 r.

Awangarda, której stulecie obchodzimy w tym roku, w przyszłym będzie jedną ze ścieżek programu Polska 100 – bo tak Instytut Adama Mickiewicza nazwał swoją wersję programu Niepodległa. Na tej ścieżce szczególnie ważne będzie Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. – To wspaniały, ogromny, a przy tym niewypromowany jeszcze dorobek – mówi Łukasz Strusiński z IAM. A jest to – drobiazg – ponad 300 autonomicznych utworów autorstwa 93 kompozytorów z kraju i ze świata.

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabytkowa awangarda"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020