Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Mroczne barwy przyszłości

Charlie Brooker i Annabel Jones o serialu „Czarne lustro”

Charlie Brooker i Annabel Jones Charlie Brooker i Annabel Jones Blair Raughley/Netflix / AP
Rozmowa z twórcami wizjonerskiego serialu Netfliksa „Czarne lustro” Charliem Brookerem i Annabel Jones o nowym sezonie, przewidywaniu przyszłości i strachu przed technologią.
Kadr z serialu „Czarne lustro”Jonathan Prime/Netflix/• Kadr z serialu „Czarne lustro”

Marcin Zwierzchowski: – W kwestii naszej przyszłości jesteście pesymistami czy optymistami?
Charlie Brooker: – Ja skaczę między jednym a drugim. Co dziwne, generalnie mam tendencję do pesymizmu, ale gdy wszyscy wokół też zaczynają tak na coś patrzeć, to uznaję, że świetnie, w takim razie ja sam nie muszę się już o to martwić, bo może oni zajmą się tym problemem. I wtedy staję się bardziej optymistą. Ma to sens?

Annabel Jones: – To się nazywa przekorność.

CHB: – Ale że upieram się w opozycji do innych? Tak czy siak, jestem w stanie przejść od myślenia, że wszyscy jesteśmy zgubieni, idziemy w złym kierunku i będzie tylko gorzej, do stwierdzenia, że skoro tyle osób martwi się o stan świata, to pewnie spróbują go naprawić. I koniec końców nie wiem, która postawa jest tą prawidłową? Ty wiesz? (pytanie skierowane do Annabel Jones)

AJ: – Ja jestem tą optymistyczną, więc skłaniam się ku temu drugiemu podejściu.

CHB: – Sądzisz, że żyjemy w najlepszych możliwych czasach?

AJ: – Tak!

CHB: – Odpowiedziałaś bez chwili wahania.

AJ: – A mamy obecnie jakąś wojnę światową? Miliony ludzi umierają? Jeżeli spojrzeć na całą historię ludzkości, to obecnie możemy cieszyć się względnym spokojem i bezpieczeństwem. Sądzę też, że jesteśmy na tyle zaawansowaną cywilizacją, że stworzyliśmy odpowiednie środki zaradcze przeciw różnym zagrożeniom, bezpieczniki, których istnienia my, zwykli ludzie, nie musimy być nawet świadomi.

CHB: – Czyli wierzysz, że jeżeli Trump rzuci się ku przyciskom odpalającym broń atomową, to znajdzie się ktoś, kto powali go na ziemię i powstrzyma?

AJ: – Tak!

CHB: – Miejmy nadzieję.

„Czarne lustro” najczęściej porusza kwestie zagrożeń płynących z rozwoju technologii i naszego do tych technologii przywiązania.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Kultura; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Mroczne barwy przyszłości"
Reklama