Kultura

Bilet w jedną stronę

Dlaczego bilety na koncerty zagranicznych gwiazd są tak drogie

Koncert The Rolling Stones w Düsseldorfie, październik 2017 r. Koncert The Rolling Stones w Düsseldorfie, październik 2017 r. Joe Bloggs/PYMCA/Avalon/UIG / Getty Images
Oburzenie cenami biletów na lipcowy występ The Rolling Stones to finał długiej opowieści. Bo to sam zespół rozkręcił biznesową spiralę, która doprowadziła do cenowego szaleństwa.
Od lewej: Ronnie Wood i Keith Richards na koncercie The Rolling Stones w Paryżu, październik 2017 r.PHOTOPQR/LE PARISIEN/MAXPPP/Forum Od lewej: Ronnie Wood i Keith Richards na koncercie The Rolling Stones w Paryżu, październik 2017 r.

Koncert The Rolling Stones w Chorzowie 20 lat temu można było obejrzeć za 99 zł. I w ramach tej ceny swobodnie przemieszczać się po dobrze nagłośnionej płycie Stadionu Śląskiego, choć warunki i tak nie były idealne. Jak mówił kiedyś Keith Richards: „Ta muzyka najlepiej brzmi w szczelnie wypełnionych salach na 2–3 tys. osób i zawsze dziwiło mnie, że ludzie chcą przyjść i słuchać rock’n’rolla na stadionie piłkarskim”. Dekadę później na warszawskim Służewcu najtańsze bilety kosztowały już 165 zł, ale wciąż, jak u zarania rocka, trudno to było uznać za elitarne widowisko.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Teresa Olszak
25.05.2019