Kultura

Przegląd despotów

Barbet Schroeder o buddyjskim terrorze i dyktatorach

Kadr z filmu „Wielebny W.” w reż. Barbeta Schroedera Kadr z filmu „Wielebny W.” w reż. Barbeta Schroedera Against Gravity
Rozmowa z reżyserem Barbetem Schroederem, gościem festiwalu Docs Against Gravity i autorem dokumentu „Wielebny W.”, o ludobójstwie, buddyjskim terrorze i dyktatorach.
Barbet SchroederLoic Venance/AFP/EAST NEWS Barbet Schroeder

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – Buddyzm, najbardziej pokojowa religia świata, również ma nawołujących do nietolerancji kaznodziejów. Takich jak mnich Ashin Wirathu – tytułowy „Wielebny W.”, który od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści, wzywa do ekonomicznego bojkotu i podżega do etnicznych czystek. Czemu ma służyć jego filmowy portret?
BARBET SCHROEDER: – Buddyzmem – religią bez Boga – interesuję się od dawna. W wieku 21 lat odbyłem dalekowschodnią podróż śladami Siddharthy.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Kultura; s. 138
Oryginalny tytuł tekstu: "Przegląd despotów"

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021