Kultura

Wzorowe wzory

Przeboje polskiego designu

Polski pawilon na tegorocznym Milan Design Week. Polski pawilon na tegorocznym Milan Design Week. Instytut Adama Mickiewicza
Wysoki status polskiego wzornictwa – zwanego dziś raczej designem – budzi naturalny odruch tworzenia kanonu. Co więc powinniśmy znać i czym się zachwycać?
Z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości tegoroczny polski pawilon poświęcony jest historii naszego designu.Instytut Adama Mickiewicza Z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości tegoroczny polski pawilon poświęcony jest historii naszego designu.

Design wymyka się jednoznacznym kryteriom oceny. Bo czy wyżej cenić przedmiot bez wątpienia doskonały estetycznie, ale uciążliwy w użytkowaniu, czy raczej zaskakująco popularny i praktyczny, ale średniej urody? Czy bardziej wypada się zachwycać niezwykłym meblem, który jest proekologiczny, czy meblem, który ma szansę na masowy sukces? W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma ważnymi próbami wyznaczenia w polskim designie hierarchii i wytyczenia linii, która oddzielałaby projekty niewarte zapamiętania od tych, które ustawione w gablotach winny stać się obiektem pożądania, naśladowania czy adoracji.

Polityka 19.2018 (3159) z dnia 08.05.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Wzorowe wzory"

Czytaj także

Nauka

Psi umysł

Nie my udomowiliśmy psy. One zrobiły to same i dzięki temu, pod pewnymi względami, stały się bystrzejsze od szympansów.

Marcin Rotkiewicz
01.06.2020