Książki dla dzieci o zagładzie

Niedoopowiedzenia
Historia stolicy Polski to dzieje miasta, którego trzecia część mieszkańców zginęła, bo była Żydami. Jak powiedzieć o tym dzieciom? Czy pomogą w tym zwierzątka? Czy pomoże fantastyka?
materiały prasowe

„Dzieci Warszawy” drukowane były tuż po wojnie w adresowanym do najmłodszego czytelnika pisemku „Przyjaciel”, w odcinkach. To historia Bronka i Irki, którzy na Żoliborzu pomagają ukrywać się w niewykończonym domu swojemu rówieśnikowi 11-letniemu Szymkowi – uciekinierowi z warszawskiego getta. Jako książka ukazały się w niedokończonej formie, już po przedwczesnej śmierci autorki Marii Zarębińskiej, nieformalnej, a ukochanej żony poety Władysława Broniewskiego. Na ostatnich stronach powieści dowiadujemy się, że Szymek – wywieziony z Warszawy w bezpieczniejsze miejsce – utrzymywany jest w nieświadomości, że w getcie wybuchło powstanie, dzielnica została spalona i zrujnowana, i do matki nie wróci.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj