Kultura

Kino, które krzyczy

Cannes: kino, które krzyczy

Twórcy „Zimnej wojny”: producentka Tanya Seghatchian, aktorzy Borys Szyc, Joanna Kulig, reżyser Paweł Pawlikowski, aktor Tomasz Kot, producentka Ewa Puszczyńska i operator Łukasz Żal. Twórcy „Zimnej wojny”: producentka Tanya Seghatchian, aktorzy Borys Szyc, Joanna Kulig, reżyser Paweł Pawlikowski, aktor Tomasz Kot, producentka Ewa Puszczyńska i operator Łukasz Żal. Tristan Fewings / Getty Images
Paweł Pawlikowski przegrał rywalizację o Złotą Palmę z Jean-Luc Godardem i japońskim mistrzem Hirokazu Koreedą, ale dzięki jego filmowi polskie kino wspięło się w tym roku na wyżyny.
Kadr z filmu „Zimna wojna”.Kino Świat/materiały prasowe Kadr z filmu „Zimna wojna”.

Pawlikowski wyjechał z Cannes z prestiżową nagrodą za reżyserię. Dedykował ją Polsce, swoim aktorom: Joannie Kulig, Tomaszowi Kotowi, Borysowi Szycowi oraz zmarłemu niedawno Januszowi Głowackiemu, który pomagał mu przy scenariuszu „Zimnej wojny”. Oczekiwania były większe, więc widać było pewne rozczarowanie na twarzy reżysera, ale „Zimna wojna” z wyjątkiem nielicznych głosów krytycznych podobała się w zasadzie wszystkim. Był to najbardziej oryginalny film festiwalu. Osobisty, opowiadany jak wiersz, mocnymi skrótami, poetycką frazą, dyskretną symboliką.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016