Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Polski sen Duńczyka w Londynie

Lutosławski w balecie

Tancerze z grupy Rambert Dance Company Tancerze z grupy Rambert Dance Company Tony Nandi/London News Pictures/ZUMAPRESS / Forum
Utwory Lutosławskiego znakomicie sprawdziły się – po raz pierwszy – jako muzyka baletowa w spektaklu w realiach Polski lat 80.
Spektakl „Życie jest snem” w choreografii Kima Brandstrupa.Johan Persson Spektakl „Życie jest snem” w choreografii Kima Brandstrupa.

Wiele poloników zbiegło się przy premierze „Life is a Dream” najstarszego brytyjskiego baletu Rambert Dance Company 23 maja w londyńskim teatrze Sadler’s Wells. W Warszawie urodziła się twórczyni tej formacji Marie Rambert (1888–1982; właściwe nazwisko Cywia Rambam). Córka żydowskiego księgarza została wysłana do Paryża, gdy jako nastolatka w 1905 r. zaczęła się wdawać w konspiracyjną robotę. Ale jednocześnie była już zafascynowana tańcem, zwłaszcza Isadorą Duncan. Studiowała najpierw przy Operze Paryskiej, potem w Genewie u pioniera rytmiki Émile’a Jaques-Dalcroze’a.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Polski sen Duńczyka w Londynie"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022