Telefon na komunię, urodziny, Dzień Dziecka. Z dostępem do internetu. A potem parę kliknięć – i porno. Polskie dzieci oglądają to najczęściej w Europie. Zazwyczaj z własnych komórek. Z naszej winy.
Odpady stały się globalnym biznesem, który opłaca się tak jak narkotyki w latach 80. Nic dziwnego, że również w Polsce przejmuje go mafia.
Inowrocław stał się polem politycznej bitwy przed wyborami do samorządów. Kto wygra tutaj – mówi się w ratuszu – wygra w całej Polsce. Dla PiS wina miasta polega na tym, że stąd pochodzi rodzina Krzysztofa Brejzy – posła, który zadaje władzy za dużo pytań.
Premier Morawiecki zaatakował „turboliberalną” opozycję i uznał swój rząd za najbardziej prosocjalny ze wszystkich. To zachęta do kolejnych roszczeń i protestów.
Jeśli tak dalej pójdzie, ok. 2050 r. będzie pływać w morzach – na wagę – więcej plastiku niż ryb.
Ostatnie lata nie tyle zatarły różnice między dawną i nową Unią, ile je wyostrzyły i pogłębiły. Poszło głównie o sprawy polityczne.
Od blisko trzech lat przeciwnicy PiS zastanawiają się, jakie słabe punkty ma ta partia. Czy jest coś, co powoduje, że prezes Kaczyński się waha, obawia, cofa?
Specyficzna symbioza PO i PiS jest dla części polskiej inteligencji przekleństwem. Nie brakuje zresztą argumentów za jej przerwaniem. Tyle że nie powstał ani jeden realistyczny scenariusz zmiany reguł.
Minister spraw wewnętrznych chce przejąć Fundację Wolni Obywatele RP, bo ta podobno łamie prawo. Ale we wszystkich sprawach sądy uniewinniły Obywateli.
Droga będzie woda w kranie, w rzekach, w jeziorach, a nawet deszczówka. Za tegoroczne wakacje na Mazurach czy weekendowe wypady na kąpieliska zapłacimy więcej.
Rozmowa z prof. dr hab. Ewą Gruzą, specjalistką prawa policyjnego i praktyki policyjnej, o tym, na co powinniśmy być przygotowani w kontaktach z funkcjonariuszami.
Rozmowa z prof. Krzysztofem Jaskułowskim o tym, jak piłka nożna wpływa na poczucie tożsamości narodowej.
Tak drogo na stacjach benzynowych dawno już nie było. Kierowcy udają, że ich to zaskakuje i oburza, a rząd udaje, że się tym przejmuje i wzrusza. Gramy te role nie pierwszy raz.
Chaos w firmach, lawina maili i raj dla oszustów – to efekty fatalnego wprowadzania przez rząd nowych przepisów, mających chronić nasze dane osobowe.
Kryzysy walutowe w Argentynie i Turcji sprawiają, że po 10 latach wraca widmo kryzysu globalnego. Być może jeszcze większego, bo w międzyczasie straciliśmy poczucie ryzyka.
Współcześni szeryfowie chcą bronić prawdziwej Ameryki przed rządem światowym, Sądem Najwyższym, „brązowymi” i najwyraźniej przed upływem czasu.
Serbia chce wstać z kolan. Na początek w stolicy buduje nową stolicę.
Dla wielu ukraińskich żołnierzy wracających z Donbasu jedna wojna się kończy, a druga dopiero zaczyna. Obie bywają równie śmiertelne.
Trwający do dziś i brzemienny w skutki polityczne podział Korei, podobnie jak Niemiec, był wynikiem najpierw współpracy, a potem konfrontacji dwóch triumfatorów drugiej wojny światowej – USA i ZSRR.
Zmarły przed 200 laty Jan Henryk Dąbrowski, przywoływany dobitnie w refrenie polskiego hymnu, był po matce Niemcem. Jego losy i życiowe wybory słabo przystają do etnicznej wizji dziejów.
Największe korzyści ze zdalnej opieki lekarskiej mogą odnieść przewlekle chorzy. Kierunek tej rewolucji wytyczają polskie start-upy.
Kiedy Homo sapiens pierwszy raz opuścił Afrykę? Odpowiedzią może być znaleziony na północy Półwyspu Arabskiego kawałek dłoni.
Autobiografia legendarnego uczonego, futurysty i działacza pokojowego potwierdza: świat bez Freemana Dysona nie ma szans.
Na trójmiejskie postrzyżyny-zapleciny przyjeżdżają dzieci z różnych stron Polski. To piękny rytuał przejścia, podkreślenie faktu, że nasze dziecko staje się coraz bardziej samodzielne – mówi jedna z matek.
Rozmowa z Jamesem Montague, autorem książki „Klub miliarderów”, o tym, czemu służy przejmowanie klubów piłkarskich i dlaczego kibice stracili instynkt samozachowawczy.
Dystans, idealizm, zanurzone w poczuciu humoru i smutku, najwyższej próby aktorstwo Joanny Kulig i Tomasza Kota.
Opowieść o dziewczynie, która radzi sobie z ograniczeniami konserwatywnego wychowania, by móc w pełni kontrolować własną seksualność i korzystać z siły, z jaką może oddziaływać na innych ludzi.
Dobrą stroną tej realizacji jest nieinwazyjność; dzięki niej można lepiej skupić się na muzyce.
Walerian Borowczyk był postacią tyleż enigmatyczną co niedającą się łatwo zaszufladkować. Na swój sposób tragiczną.
Kilkadziesiąt figur, które stanowią wyrzut sumienia, przestrogę, apel o człowieczeństwo.
Całość układa się w opowieść o tym, jak sobie odpuścić i samemu się ze sobą zaprzyjaźnić.
Stephen King coraz bardziej krytycznie przygląda się współczesnej Ameryce: podzielonej, skłóconej, budzącej demony rasizmu.
Biografia jest rzeczowa, czasami demaskatorska, ale też liryczna – i rzecz jasna, piękna, jak chciałby tego Pavel.
Jeśli „Last Man Standing” ma być pożegnaniem, to jest to pożegnanie mistrza, który z podniesionym czołem stoi niepokonany na swoim placu boju.
Doskonali muzycy z werwą i radością przypominają słuchaczom, jak porywające, pełne humoru i animuszu mogą być retro rytmy.
Rap zawsze pachniał grzechem. Ale nie z powodu wulgaryzmów czy gangsterskich przechwałek. Prawdziwie wywrotowe było tu opowiadanie świata z perspektywy słabych i przegranych. Bo tego kapitalizm nie znosi.
Biorąc pod uwagę wokalistów z ambicjami do popowej ligi mistrzów, Lykke Li, urodzona w szwedzkim Ystad, powinna nam być najbliższa geograficznie.
Polskie miasta muszą wymyślać się na nowo, jeśli chcą się rozwijać. Kultura ma tu do odegrania absolutnie kluczową rolę.
Czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji? David Cage w „Detroit: Become Human” – wizji świata ludzi i androidów w nieodległej przyszłości – stawia to pytanie w sposób przewrotny. To kolejna na rynku protest gra.
Utwory Lutosławskiego znakomicie sprawdziły się – po raz pierwszy – jako muzyka baletowa w spektaklu w realiach Polski lat 80.
Polska w krzywym zwierciadle – czytamy w opisach co drugiej powieści, która ukazuje się tej wiosny. Wszyscy piszą satyry na Polskę, ale cały czas to rzeczywistość dostarcza lepszego materiału satyrycznego niż literatura.
Mogą sobie zatem wisieć na ścianach różne zdjęcia mniej lub bardziej roznegliżowanych młodzieńców, wszystkich tych kochnów i lifarów, ale uwaga widza przykuwana jest jednak do Matki Boskiej.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W Polsce faktyczny kierownik państwa nie ma atrakcyjnego następcy.
Dzień Matki był w tym roku szczególnie bolesny – protestujące pod Sejmem, umęczone, domagające się ludzkich praw – zostały zignorowane.
Szpiegowanie i jego zakres podlega nieustannym sprostowaniom i dementi, nie wiadomo więc, co jest utajnione, a co nie.
Nie wiem, czy wypada coś sugerować premierowi, ale nie od rzeczy byłoby postawić teraz na historyczny most Poniatowskiego.
Pojawiły się sugestie, że kiła w partii Wolność może być wierzchołkiem góry lodowej i że nosicieli – być może nie tylko w tej partii – jest więcej.
Prawda jest taka, że PiS wygrał wybory, Polska wstała z kolan, oderwane od koryta świnie kwiczą, a TVP po prostu to wszystko obiektywnie relacjonuje.
Piłkarze przygotowują się do mundialu, odpowiadając na kibicowski popyt minimalistycznie. Łaska bezpośredniego kontaktu spotyka nielicznych.