Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wąż wokół szyi

Recenzja filmu: „Thelma”, reż. Joachim Trier

„Thelma”, reż. Joachim Trier „Thelma”, reż. Joachim Trier Gutek Film
Opowieść o dziewczynie, która radzi sobie z ograniczeniami konserwatywnego wychowania, by móc w pełni kontrolować własną seksualność i korzystać z siły, z jaką może oddziaływać na innych ludzi.

Groza w tym stylowym skandynawskim horrorze i dramacie jest trudna do uchwycenia. Reżyser Joachim Trier buduje takie poczucie skutecznie, tyle że prawie wyłącznie przez warstwę wizualną: węże oplatają się wokół szyi, ludzie topią się w basenach, a w szybę uderzają ptaki, gdy Thelma (Eili Harboe) przestaje kontrolować swoje emocje i ma kolejny epizod psychokinetyczny. Reaguje trochę jak „Carrie” Stephena Kinga, też jest samotna i zdesperowana, wychowana przez fanatycznie religijnych rodziców. A gdy wyjeżdża od nich studiować biologię, psychokinezy jest tylko coraz więcej, bo Thelma poznaje na zajęciach Anję (Kaya Wilkins). Trier wie, jak łączyć zachwycającą warstwę wizualną z prostą formą wypowiedzi i z horrorem istnienia w niejasnym, nieakceptowanym związku. Historia bohaterek jest sensualna, mroczna i ciekawa, a przy tym można w niej dostrzec alegorię bieżących zmian społecznych. To opowieść o dziewczynie, która radzi sobie z ograniczeniami konserwatywnego wychowania, by móc w pełni kontrolować własną seksualność i korzystać z siły, z jaką może oddziaływać na innych ludzi.

Thelma, reż. Joachim Trier, prod. Norwegia, Szwecja, Francja, Dania 2017, 116 min

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wąż wokół szyi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną