Film

Wąż wokół szyi

Recenzja filmu: „Thelma”, reż. Joachim Trier

„Thelma”, reż. Joachim Trier „Thelma”, reż. Joachim Trier Gutek Film
Opowieść o dziewczynie, która radzi sobie z ograniczeniami konserwatywnego wychowania, by móc w pełni kontrolować własną seksualność i korzystać z siły, z jaką może oddziaływać na innych ludzi.

Groza w tym stylowym skandynawskim horrorze i dramacie jest trudna do uchwycenia. Reżyser Joachim Trier buduje takie poczucie skutecznie, tyle że prawie wyłącznie przez warstwę wizualną: węże oplatają się wokół szyi, ludzie topią się w basenach, a w szybę uderzają ptaki, gdy Thelma (Eili Harboe) przestaje kontrolować swoje emocje i ma kolejny epizod psychokinetyczny. Reaguje trochę jak „Carrie” Stephena Kinga, też jest samotna i zdesperowana, wychowana przez fanatycznie religijnych rodziców. A gdy wyjeżdża od nich studiować biologię, psychokinezy jest tylko coraz więcej, bo Thelma poznaje na zajęciach Anję (Kaya Wilkins). Trier wie, jak łączyć zachwycającą warstwę wizualną z prostą formą wypowiedzi i z horrorem istnienia w niejasnym, nieakceptowanym związku. Historia bohaterek jest sensualna, mroczna i ciekawa, a przy tym można w niej dostrzec alegorię bieżących zmian społecznych. To opowieść o dziewczynie, która radzi sobie z ograniczeniami konserwatywnego wychowania, by móc w pełni kontrolować własną seksualność i korzystać z siły, z jaką może oddziaływać na innych ludzi.

Thelma, reż. Joachim Trier, prod. Norwegia, Szwecja, Francja, Dania 2017, 116 min

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wąż wokół szyi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną