Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kasa dla Włochów, walizki dla innych

Nowe porządki w Italii

Mateo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie, z wizytą na Sycylii, którą nazywa jednym wielkim obozem dla uchodźców. Mateo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie, z wizytą na Sycylii, którą nazywa jednym wielkim obozem dla uchodźców. Andrera Scarfo/EPA / PAP

Nowy włoski rząd zaczął od najbardziej populistycznych haseł: pozbycie się uchodźców i dochód gwarantowany.

Dwa dni po zaprzysiężeniu nowego rządu Włoch obaj jego liderzy pojawili się na Sycylii. Matteo Salvini, przewodniczący Ligi (dawniej Północnej) i nowy szef MSW, ostrzegał w niedzielne Święto Republiki, że migranci „mogą już zacząć pakować walizki”. Jego prawicowe ugrupowanie bezapelacyjnie wygrało na południu kraju dzięki takim właśnie hasłom. Salvini mówił, że „Sycylia stała się jednym wielkim obozem dla uchodźców”, i zapowiedział, że 5 mld euro, które Włochy przeznaczają na ich utrzymanie, teraz wróci do budżetu, aby można było obniżyć podatki.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kasa dla Włochów, walizki dla innych"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021