„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Premier rzeczy niemożliwych

Pedro Sanchez nowym premierem Hiszpanii

Pedro Sánchez przewodzi rządowi z najmniejszą liczbą posłów w historii Kortezów, po poprzedniku dziedziczy trudny budżet oraz wciąż napiętą sytuację w Katalonii. Pedro Sánchez przewodzi rządowi z najmniejszą liczbą posłów w historii Kortezów, po poprzedniku dziedziczy trudny budżet oraz wciąż napiętą sytuację w Katalonii. Wikipedia CC BY 4.0

Jeszcze dwa lata temu Pedro Sánchez składał mandat posła w proteście przeciwko temu, że jego własna partia dokonała puczu i w roli przewodniczącego zastąpiła go zarządem komisarycznym. A teraz nie tylko wrócił do parlamentu ponownie jako szef socjalistów, ale w dodatku doprowadził do, jak się wydawało, niemożliwego: odwołania Mariano Rajoya z funkcji premiera po pierwszym w historii Hiszpanii udanym wotum nieufności.

Pretekstem do pozbycia się dotychczasowego szefa rządu były wyroki kilkudziesięciu lat więzienia dla jego byłych współpracowników, w tym skarbnika jego partii ujawniającego, że ugrupowanie przez lata przyjmowało wielomilionowe łapówki.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Premier rzeczy niemożliwych"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021