Świat

Premier rzeczy niemożliwych

Pedro Sanchez nowym premierem Hiszpanii

Pedro Sánchez przewodzi rządowi z najmniejszą liczbą posłów w historii Kortezów, po poprzedniku dziedziczy trudny budżet oraz wciąż napiętą sytuację w Katalonii. Pedro Sánchez przewodzi rządowi z najmniejszą liczbą posłów w historii Kortezów, po poprzedniku dziedziczy trudny budżet oraz wciąż napiętą sytuację w Katalonii. Wikipedia CC BY 4.0

Jeszcze dwa lata temu Pedro Sánchez składał mandat posła w proteście przeciwko temu, że jego własna partia dokonała puczu i w roli przewodniczącego zastąpiła go zarządem komisarycznym. A teraz nie tylko wrócił do parlamentu ponownie jako szef socjalistów, ale w dodatku doprowadził do, jak się wydawało, niemożliwego: odwołania Mariano Rajoya z funkcji premiera po pierwszym w historii Hiszpanii udanym wotum nieufności.

Pretekstem do pozbycia się dotychczasowego szefa rządu były wyroki kilkudziesięciu lat więzienia dla jego byłych współpracowników, w tym skarbnika jego partii ujawniającego, że ugrupowanie przez lata przyjmowało wielomilionowe łapówki.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Premier rzeczy niemożliwych"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020