Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Wyjście spod palca

Kiedy człowiek opuścił Afrykę

Pustynia Wielki Nefud Pustynia Wielki Nefud EAST NEWS
Kiedy Homo sapiens pierwszy raz opuścił Afrykę? Odpowiedzią może być znaleziony na północy Półwyspu Arabskiego kawałek dłoni.
Znalezione nad brzegiem wyschniętego jeziora kości dłoni przedstawiciela Homo sapiens.Ian Cartwright/AFP/EAST NEWS Znalezione nad brzegiem wyschniętego jeziora kości dłoni przedstawiciela Homo sapiens.

Pustynia Wielki Nefud to gigantyczne morze piasku ciągnące się na długości blisko 300 km. W jej krajobrazie dominują wyniosłe wydmy koloru cegły. Gdzieniegdzie jednak rozpościerają się płaskie równiny zasypane jasnym piaskiem kwarcowym. To pozostałości jezior, które istniały tu w czasach, gdy Arabia była porośnięta sawanną i miała gęstą sieć strumieni i rzek. Nad brzegiem jednego z wyschniętych jezior naukowcy znaleźli, jak twierdzą, dowód na to, że Homo sapiens mógł wyruszyć na podbój świata o wiele wcześniej, niż do niedawna uważano.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Nauka ; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjście spod palca"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022